Motocyklowe wypadki - Wydarzenia - KPP Ostrów Wlkp

Wydarzenia

Motocyklowe wypadki

Data publikacji 04.05.2016

naszywka_rdDo trzech wypadków z udziałem motocyklistów doszło w ostatnich dniach na terenie powiatu ostrowskiego. Policja apeluje zarówno do kierujących motocyklami, jak również do innych uczestników ruchu drogowego o spokojną i rozważną jazdę.

Cieplejsze dni i słoneczna pogoda skłaniają wielu z nas do korzystania z jednośladów. Motorowery i motocykle pojawiają się w większej ilości na drogach niż zazwyczaj. Kierujący jednośladami są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i tak jak kierowcy samochodów czy piesi mają swoje uprawnienia i obowiązki.

Motorowerzyści i motocykliści są zaliczani do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Używając tego sformułowania mamy na myśli ich zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami zdarzeń drogowych. Kierujących jednośladami nie chroni karoseria samochodu, nie posiadają pasów bezpieczeństwa, dlatego każde zdarzenie drogowe z ich udziałem w znacznym stopniu zagraża ich zdrowiu, a nawet życiu.

W ostatnich dniach doszło do trzech wypadków z udziałem kierujących motocyklami. W dniu 29 kwietnia na skrzyżowaniu ulicy Chłapowskiego i Rejtana doszło do zderzenia Peugeota 307 z motocyklem Kawasaki. 23-letnia motocyklistka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Do kolejnego zdarzenia doszło już nazajutrz, kiedy to w miejscowości Lamki na drodze krajowej nr 36 doszło do zderzenia Renault Megane z motocyklem Yamaha. 24-letni motocyklista również z obrażeniami ciała został odwieziony do szpitala. Dwa dni później, 2 maja w miejscowości Sieroszewice osobowy Peugeot zderzył się z motorowerem. 15-letni motorowerzysta doznał obrażeń ciała i trafił na szpitalny oddział.

Policjanci w okresie całego sezonu, jak co roku, zwracać będą szczególną uwagę na użytkowanie dróg przez motocyklistów. Funkcjonariusze będą sprawdzać stan techniczny motocykli i posiadane uprawnienia do kierowania tymi pojazdami. W każdym też przypadku mundurowi będą kontrolować trzeźwość kierowców jednośladów.

Do najczęstszych negatywnych zachowań kierujących jednośladami na drodze należy:

- przekraczanie dopuszczalnej prędkości

- nieprawidłowe wyprzedzanie

- nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu

- kierowanie bez uprawnień

- nie używanie podczas jazdy kasków ochronnych

- popisy przed kolegami jak np. jazda na jednym kole

- powodowanie nadmiernego hałasu w rejonie osiedli mieszkaniowej

Pod lupę funkcjonariuszy pójdzie także zachowanie się kierujących samochodami w stosunku do motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów.

Wszystkie działania policjantów mają jeden cel - poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Nie zmienia to faktu, że w dużej mierze ten stan bezpieczeństwa zależy od nas samych, od naszego rozsądku i przestrzegania przepisów drogowych.

Naturalnie nie można generalizować i twierdzić, że wszyscy kierowcy jednośladów stanowią zagrożenie na drogach. Dla wielu z nich motocykle to pasja i potrafią z nich korzystać w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.

Apelujemy zatem o rozsądek i rozwagę na drodze. Stosowanie się do obowiązujących przepisów, szanowanie innych użytkowników dróg, a przede wszystkim o wyobraźnię i przewidywanie zachowań innych kierujących. Nie tylko bowiem motocykle, ale i samochody są wszędzie.

 

Opracował: nadkom. Krzysztof Kula