Bądź bezpieczny na drodze - Wydarzenia - KPP Ostrów Wlkp

Wydarzenia

Bądź bezpieczny na drodze

Data publikacji 04.08.2015

kodeks_drogowyZapewnienie bezpieczeństwa pieszym, to jedno z podstawowych zadań realizowanych przez policjantów ostrowskiej drogówki. Pieszy czyli niechroniony uczestnik ruchu drogowego jest w zdecydowanie większym stopniu narażeni na utratę zdrowia i życia w przypadku zdarzenia drogowego. Sami jednak też muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów.

Priorytetem dla ostrowskich funkcjonariuszy jest ograniczanie ilości wszelkiego rodzaju zdarzeń drogowych, a zwłaszcza zdarzeń z udziałem niechronionych użytkowników dróg. Ważną rolą jest podnoszenie świadomości wśród kierujących samochodami, że rowerzyści i piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Działać to też musi w drugą stronę, czyli piesi i rowerzyści nie mogą zapominać o swoim bezpieczeństwie i stosować się do obowiązujących ich przepisów ruchu drogowego.

Jak wynika z naszych danych tylko w lipcu tego roku policjanci ujawnili 98 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych i rowerzystów. Najczęstszymi grzechami kierowców to parkowanie samochodem na ścieżkach dla rowerzystów, a nawet na przejściach dla pieszych (w przypadku dróg jednokierunkowych), wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, parkowanie na chodniku w miejscach zabronionych.

Do wszystkich uczestników ruchu drogowego apelujemy o ostrożność oraz stosowanie się do obowiązujących zasad i przepisów. Przypominamy jednocześnie, o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poza terenem zabudowanym. Dla własnego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu drogowego warto z odblasków korzystać również w terenie miejskim.

asp. szt. Artur Kurczaba