Na bakier z przepisami - Wydarzenia - KPP Ostrów Wlkp

Wydarzenia

Na bakier z przepisami

Data publikacji 29.06.2015

prawo_jazdyPolicjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ostrowskiej komendy zatrzymali w ubiegłym tygodniu kolejnego kierowcę, który pomimo cofniętych uprawnień zasiadł za kierownicą pojazdu. Prawo jazdy stracił również wczoraj inny kierowca, który zlekceważył znak "stop" i doprowadził do zderzenia pojazdów.

Niestety wśród kierowców, zwłaszcza tych nie posiadających prawa jazdy, wciąż panuje przekonanie, że zdołają uniknąć policyjnej kontroli. Wiedząc o tym, że nie powinien kierować samochodem, podejmują to ryzyko i siadają za kierownicą pojazdu nie licząc się z odpowiedzialnością karną. W myśl przepisów kierowanie pojazdem pomimo cofniętych uprawnień jest przestępstwem, za które może grozić kara 2 lat pozbawienia wolności.

Kolejnym kierowcą, który zlekceważył ten przepis był 31-letni ostrowianin. Jadąc na drodze krajowej nr 11 z prędkością ponad 120 km/h, w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie do 70 km/h, został zatrzymany przez patrol ostrowskiej drogówki. W czasie kontroli okazało się, że w styczniu tego roku została wydana decyzja o cofnięciu jego uprawnień do kierowania w związku z przekroczeniem 24 punktów karnych. Teraz mężczyzna stanie już przed sądem.

O zachowaniu ostrożności w rejonach skrzyżowań apelowaliśmy wielokrotnie. Są to miejsca szczególne, wyposażone zazwyczaj w znaki drogowe lub sygnalizację świetlną. Nie stosowanie się do oznakowania powoduje duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza tych którzy znajdują się na drodze z pierwszeństwem przejazdu i nie spodziewają się nagłego wjechania na skrzyżowanie innego pojazdu.

Zlekceważenie znaku "stop" było przyczyną zderzenia dwóch samochodów na skrzyżowaniu ul. Kordeckiego i Chłopickiego w Ostrowie Wielkopolskim. 22-letni kierowca mercedesa wjechał na skrzyżowanie i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym peugeotem. Na szczęście niegroźnych obrażeń doznała 41-letnia kobieta kierująca peugeotem. Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, policjanci zatrzymali 22-latkowi prawo jazdy, które wraz z wnioskiem o ukaranie trafi do sądu.

oficer prasowy KPP w Ostrowie Wlkp.

z up. st.post. Małgorzata Łusiak