Wydarzenia

Zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze

Data publikacji 30.12.2014

rd2 Każda pora roku niesie ze sobą zmiany pogodowe, mające również wpływ na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zawsze musi minąć trochę czasu, zanim kierowcy przystosują się do nowych warunków atmosferycznych.

Okres jesienno - zimowy jest okresem szczególnym. Opadające liście, marznący deszcz, śnieg lub błoto pośniegowe, nie są sprzymierzeńcem kierowców. Dlatego też w tym czasie szczególnej wymowy nabiera hasło ogólnopolskiej kampanii „10 mniej. Zwolnij!". Prędkość jest bowiem tym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że w okresie zimowym, droga hamowania może znacznie się wydłużyć, jadąc nawet zgodnie z przepisami.

Niemniej ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od pojazdu jadącego przed nami. Nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć i nagłe hamowanie samochodu jadącego przed nami, może doprowadzić do tego, że nie będziemy w stanie szybko zareagować. Pamiętajmy również aby odpowiednio wcześniej sygnalizować pozostałym uczestnikom ruchu drogowego zamiar wykonania manewru na drodze. Sygnalizujmy wcześniej jeśli np. chcemy się zatrzymać lub skręcić, nie róbmy tego w ostatniej chwili. Lepiej przejechać kawałek dalej, niż gwałtownie hamować.

Kolejną ważną sprawą jest utrzymywanie w czystości szyb pojazdu. Nocne przymrozki sprawiają, że wstając rano do pracy musimy odmrozić szyby. Niestety pośpiech sprawia często, że robimy tylko „małe okno na świat", a resztę ma załatwić nawiew na szyby podczas jazdy. Wielu zdąży dojechać do pracy, a szyby jeszcze całkowicie nie zostają odmrożone. Powoduje to, że widoczność jaką posiada w tym momencie kierowca jest zdecydowanie ograniczona. Uniemożliwia to niejednokrotnie korzystanie z lusterka wstecznego oraz bocznych. Kierowca nie widzi co się dzieje za jego pojazdem i na poboczach.

Utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym, zwiększa nasze bezpieczeństwo. Warto zatem zwrócić uwagę na stan bieżnika opon. W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, ale wielu kierowców praktykuje to. Trzeba pamiętać, że tzw. „zimówki" z uwagi na swoje właściwości, zapewniają krótszą drogę hamowania i znacznie lepsze warunki trakcyjne na ośnieżonych nawierzchniach. Opona zimowa przenosi aż 5 razy większy moment napędowy w porównaniu z oponą letnią. Zapewnia to stabilne prowadzenie na łukach, precyzyjne reakcje na ruchy kierownicą oraz pokonywanie wzniesień. Dowolny samochód wyposażony w „zimówki" ma lepsze właściwości trakcyjne na śniegu i lodzie, niż samochód dobrej klasy wyposażony w opony letnie.

Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy od jego uczestników. Nic nie zastąpi przestrzegania obowiązujących przepisów i zdrowego rozsądku na drodze.

Opr.

asp. szt. Artur Kurczaba oficer prasowy

KPP w Ostrowie Wielkopolskim

Powrót na górę strony