Kierowco! Zwiększ swoje bezpieczeństwo na drodze - Wydarzenia - KPP Ostrów Wlkp

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco! Zwiększ swoje bezpieczeństwo na drodze

Data publikacji 17.01.2017

W związku z dużą ilością kolizji drogowych po raz kolejny apelujemy o ostrożność! Przyczyn jest wiele: niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie czy niewidoczni po zmroku piesi i rowerzyści. Do tego okres zimowy, który niesie ze sobą wiele dodatkowych zagrożeń jakie mogą wystąpić na drogach. Dlatego ostrowscy policjanci apelują, aby przede wszystkim zdjąć nogę z gazu. Natomiast pieszych i rowerzystów zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach, nie tylko poza obszarem zabudowanym. Tylko wczoraj, policjanci odnotowali 16 kolizji drogowych.

Niskie temperatury, wczesne zapadanie zmroku, kałuże oraz śnieg na jezdniach. Do tego występujące przymrozki mogą sprawiać trudności w trakcie jazdy. Niesprzyjające warunki pogodowe pogarszają zarówno widoczność na drodze, jak i samopoczucie kierujących. Dlatego siadając „za kółko" należy pamiętać, że każda pora roku wymaga od kierowców przygotowania samochodu, jak i innego stylu jazdy. Zwłaszcza w okresie zimowym należy wykazać się dużą wyobraźnią oraz pokorą do jazdy.

Wiadomym jest, że na warunki atmosferyczne nie mamy żadnego wpływu, jednak poprzez odpowiednie zachowania i szacunek do zasad ruchu drogowego i technik kierowania pojazdami możemy zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, własne i innych uczestników ruchu. Dlatego apelujemy, aby kierowcy przede wszystkim ściągali nogę z gazu, a przed wyjazdem sprawdzali oświetlenie, zadbali o jakość opon w swoich pojazdach i przede wszystkim odśnieżali samochód. Pieszych i rowerzystów natomiast zachęcamy do używania wszelkiego rodzaju odblasków, które mają niebagatelny wpływ na poprawę ich widoczności na drodze, co w bezpośredni sposób przekłada się na ich bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne.