Policjanci u seniorów - Profilaktyka - KPP Ostrów Wlkp

Profilaktyka

Policjanci u seniorów

dsc_8535_800x600W czwartek ostrowscy policjanci rozmawiali z seniorami na temat zagrożeń ze strony oszustów, działających metodami „na wnuczka", „na policjanta" oraz innymi zagrożeniami ze strony przestępców działających na szkodę osób starszych.

Oszustwa to przestępstwa, które bardzo często popełniane są na szkodę osób o dobrym sercu, które chcą nieść pomoc członkom swojej rodziny, czyli osób starszych. Oszuści działając różnorakimi sposobami próbują uzyskać od seniorów pieniądze. Telefoniczne oszustwa metoda „na wnuczka", „na policjanta", „na kuferek", „na one penny", „na portfel" to metody często stosowane przez przestępców. Nie każdy jednak je zna, a w szczególności osoby starsze, które nie śledzą najczęściej na bieżąco doniesień prasowych i nie czytają publikowanych w środkach masowego przekazu ostrzeżeń. Dlatego tez bardzo ważnym działaniem profilaktycznym są bezpośrednie spotkania z seniorami.

W czwartek ostrowscy policjanci odwiedzili seniorów w Dziennym Domu „Senior-WIGOR". Tematem spotkania były metody działania oszustów oraz sposoby unikania stania się ofiarą przestępstwa. Seniorzy dowiedzieli się, jak wyglądały notowane na terenie powiatu ostrowskiego zdarzenia związane z oszustwami, jak najczęściej wygląda rozmowa telefoniczna z oszustem, jak można paść ofiarą przestępstwa w domu, na ulicy, jakie należy podejmować środki ostrożności wracając z banku, gdzie podjęliśmy pieniądze oraz jak dbać o swoje bezpieczeństwo w kontaktach z nieuczciwymi ludźmi.

Seniorom wręczono przygotowane przez Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim informatory z zasadami bezpieczeństwa, jakie należy zachować, by nie stać się ofiarą oszustwa.


Opracował: nadkom. Krzysztof Kula

 

{galeria}seniorwigor2016{/galeria}