Policja i Sanepid o dopalaczach - Profilaktyka - KPP Ostrów Wlkp

Profilaktyka

Policja i Sanepid o dopalaczach

dsc_4879_800x600Walka z dopalaczami trwa. Policjanci ostrowskiej komendy wraz z pracownikami Sanepidu przekonują, że substancje psychoaktywne są szkodliwe. Spustoszenia, jakie powodują w organizmie młodego człowieka są ogromne. Nawet niewielkie ilości tych środków mogą wpływać na rozwój dzieci i młodzieży.

Policjanci wspólnie z pracownikami Sanepidu, przeprowadzili w ubiegły czwartek, 3 grudnia szkolenie dla pedagogów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu ostrowskiego.

Dopalacze to śmiertelne niebezpieczeństwo, które może bardzo szybko zniszczyć nasze zdrowie i życie. Sięgając po tego typu specyfiki pamiętajmy, że w jednej chwili możemy stracić wszystko co mamy. To życie z dala od używek i uzależnień jest czymś, do czego powinniśmy dążyć.

Dyrektor ostrowskiego Sanepidu pan Andrzej Biliński oraz nadkom. Krzysztof Kula z ostrowskiej komendy informowali pedagogów, że dopalacze to grupa różnych substancji o działaniu psychoaktywnym, silnie wpływających na psychikę, funkcjonowanie organizmu i zachowanie człowieka.

Spustoszenia, jakie powodują dopalacze w organizmie młodego człowieka są ogromne. Nawet niewielkie ilości tych środków mogą uszkadzać procesy rozwojowe dzieci i młodzieży. Pedagodzy dowiedzieli się jak dopalacze mogą wpływać na organizm i psychikę ludzi. Ludzie po dopalaczach często tracą kontrolę nad sobą, mogą sobie zrobić krzywdę lub spowodować wypadek. Niekiedy mają halucynacje, bóle głowy i klatki piersiowej, przyspieszone tętno, urojenia. Niektórzy z zażywających dopalacze trafiali do szpitala, byli hospitalizowani, groziła im śmierć. Nieznane są odtrutki na substancje zawarte w tych produktach, co gorsze nieznany jest także skład większości z nich. Należy pamiętać, że każdy organizm może zareagować inaczej na daną substancję.

Także pedagodzy poznali zakres czynności funkcjonariuszy Policji z chwilą posiadania tych środków przez osoby nieletnie. Jednocześnie słuchaczom zaprezentowano sposób postępowania w chwili ujawnienia ucznia będącego pod wpływem działania dopalaczy lub środków odurzających na terenie placówki szkolnej.

Niezależnie od działań Policji i Sanepidu ważnym jest przede wszystkim uświadomienie młodym ludziom, że dopalacze to trucizny i każde ich zażycie może wiązać się z poważnym ryzykiem. Dlatego też ostrowscy policjanci prowadzą systematyczne szkolenia i pogadanki z młodzieżą szkolną, gronem pedagogicznym na temat szkodliwości dopalaczy.

Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia!

{galeria}sanepidspotkanie{/galeria}