Profilaktyka

Baw się bezpiecznie

polNieuchronnie zbliża się koniec letnich wakacji. Większość z nas kończy urlopy, a młodzież i dzieci od września rozpoczną nowy rok szkolny. Ostatnie dni wakacji bardzo często poświęcamy na spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi w dyskotekach, pubach lub innych miejscach. Przy okazji dobrej zabawy zapominamy o zagrożeniach wiążących się m.in. z użyciem tzw. "pigułki gwałtu". Kilka poniższych wskazówek może uchronić przed nieprzyjemnymi zdarzeniami, często nieodwracalnymi w skutkach.
  • Tak zwana "pigułka gwałtu" to wiele substancji chemicznych, które w różnej formie i postaci (nie tylko tabletki) mogą spowodować utratę świadomości, zwłaszcza w połączeniu z alkoholem.
  • Tego typu substancje chemiczne mogą być podawane lub wykorzystywane w innych sytuacjach - nie tylko w klubie, czy dyskotece, ale również w pociągu, autobusie, itp., stąd też nie przyjmuj napojów od nieznanych Ci osób.
  • Unikaj samotnych wizyt w klubach i na imprezach lub w towarzystwie nieznanych Ci osób.
  • W miarę możliwości informuj domowników lub znajomych, gdzie zamierzasz się bawić i o której godzinie planujesz powrót.
  • Nie pij niczego, co oferuje nieznajoma osoba. Unikaj dzielenia się lub wymieniania napojami. Pij z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki, a jeżeli robi to barman, to żądaj, aby uczynił to na Twoich oczach. Obserwuj, jak napój jest przyrządzany.
  • Nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeżeli stwierdzisz, że Twój napój wygląda lub smakuje inaczej - nie ryzykuj, nie pij go.
  • Jeśli po wypiciu jakiegoś napoju poczujesz się dziwnie, (np. mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia itp.), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie. W tym czasie unikaj miejsc ustronnych i ciemnych pomieszczeń. Bądź tam, gdzie jest dużo ludzi.
  • Wychodząc z klubu lub imprezy z powodu złego samopoczucia, zapewnij sobie pomoc zaufanej osoby podczas powrotu do domu.

Jeżeli podejrzewasz, że zostało popełnione przestępstwo przy użyciu tzw. "pigułki gwałtu", zgłoś się na Policję możliwie najszybciej, aby umożliwić zebranie materiału dowodowego (krwi, itd.).

Powrót na górę strony