Profilaktyka

Czuwają na przejazdach

przejazd3Wczoraj policjanci Wydziału Ruchu Drogowego uczestniczyli w działaniach "Bezpieczny przejazd" organizowanych przez Polskie Linie Kolejowe w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd "Zatrzymaj się i żyj!". Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei i przedstawicielami PLK przypominali kierowcom o właściwym zachowaniu się podczas przejeżdżania przez przejazdy kolejowe. Kierowcy otrzymali prewencyjne ulotki.

Wczoraj, 11 kwietnia  2011 r. w 23 miejscowościach Polski kolejarze analizowali zachowania kierowców na skrzyżowaniach drogi i toru. Policjanci, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz pracownicy Zakładów Linii Kolejowych przyglądali się sposobom zachowania kierowców, przed i na przejazdach oraz reakcjom na znaki i sygnały urządzeń. Zakład Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim realizuje akcję na przejeździe kategorii A na szlaku Ostrów Wlkp. - Biniew, na linii 272 Kluczbork - Poznań.

Efekty działań będą wykorzystane w kolejnych przedsięwzięciach informacyjnych kampanii społecznej Bezpieczny przejazd - „Zatrzymaj się i żyj!".

W 2010 roku na przejazdach kolejowo-drogowych wydarzyło się 257 wypadków, czyli o 2 mniej niż w roku 2009. Nie obyło się niestety bez rannych oraz ofiar. Na przejazdach poniosło śmierć 51 osób natomiast 29 odniosło obrażenia. Jedynym pocieszeniem jest fakt, iż liczba osób poszkodowanych w wypadkach zmalała w porównaniu z 2009 rokiem i to w znacznym stopniu. Osób, które straciły życie było o 21 mniej natomiast tych, które doznały uszczerbku na zdrowiu było prawie połowę mniej.

Średnio, co 34 godziny w Polsce na przejeździe kolejowo-drogowym dochodzi do wypadku, natomiast, co 5,5 godziny w Europie. Co 7 dni na przejeździe kolejowo-drogowym w Polsce ginie człowiek, w Europie codziennie.

Na terenie zakładu w Ostrowie Wielkopolskim w  2010 r. zdarzyło się 12 wypadków, w których 2 osoby zostały ranne. Niestety w pierwszym kwartale 2011r. doszło już do czterech wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, gdzie śmierć poniosła jedna osoba.

Najczęstszą przyczyną wypadków, powodowanych przez kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych jest: brak reakcji na znak STOP, omijanie slalomem zamkniętych rogatek, wjeżdżanie pod opadające drągi rogatek, ignorowanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych o nadjeżdżającym pociągu.

Rozsądek kierowców chroni ich samych, podróżujące z nimi osoby oraz maszynistów prowadzących pociągi, pasażerów i towary.

To już VII edycja Kampanii społecznej Bezpieczny przejazd - „Zatrzymaj się i żyj!". Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracują ze służbami publicznymi, stowarzyszeniami, mediami oraz autorytetami społecznymi. Różny w formie przekaz ma na celu kształtowanie właściwego zachowania podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych.

W działaniach, jak co roku uczestniczyli ostrowscy policjanci. Wspólnie z przedstawicielami kolei przypominali kierowcom o właściwym zachowaniu się podczas przejeżdżania przez przejazdy kolejowe. Kierowcy otrzymali również prewencyjne ulotki.

 

przejazd2

 

 

przejazd1przejazd3

 

Powrót na górę strony