Bądźmy bezpieczni w długi weekend - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Bądźmy bezpieczni w długi weekend

drogowkaPrzed nami kolejna sylwestrowa noc, a po niej długi weekend. Dla wielu osób piątek 2 stycznia będzie dniem wolnym od pracy. Jak zawsze jest to okazja do wyjazdu i świętowania nadejścia Nowego Roku. Dla zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym czasie prowadzone będą wzmożone kontrole drogowe oraz kontrole stanu trzeźwości kierowców.

Długi weekend charakteryzuje się wzmożonym ruchem pojazdów. Związane jest to z wyjazdami i powrotami z wypoczynku. Dlatego też, policjanci ostrowskiej komendy podejmować będą wszelkie działania, by zapewnić właściwy nadzór nad bezpieczeństwem na drogach.

Należy spodziewać się, że ostrowscy mundurowi kontrolować będą prędkość z jaką poruszają się zmotoryzowani. Ponadto, sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci. Policjanci będą egzekwować od kierowców i pasażerów zapinanie pasów bezpieczeństwa i co istotne - kontrolować stan trzeźwości kierujących. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem sprawdzić w swoim pojeździe stan świateł, opony, wycieraczki, stan płynów czy sprawność hamulców.

Dużą uwagę funkcjonariusze poświęcą również na sposób korzystania z dróg i stosowania się do obowiązujących przepisów przez pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. Tym samym przypominamy, że pieszy poruszający się po zmroku, poza terenem zabudowanym, musi mieć obowiązkowo element odblaskowy. Stosowanie się do tego przepisu zwiększy czas reakcji kierowców, dzięki czemu może zapobiec tragedii.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę podczas weekendowych wyjazdów. Drogi robią się już śliskie, dlatego warto jechać wolniej i dotrzeć do celu bezpiecznie. Jednocześnie, swoim zachowaniem nie stworzymy zagrożenia dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu.

 

 

Kilka przydatnych porad przed wyjazdem:

Nasze mieszkania i domy

Okres świąteczny to nierzadko dłuższych nieobecności w domu. Pamiętajmy, żeby właściwie zabezpieczyć nasze mieszkanie, czy dom. Pozamykajmy wszystkie okna i drzwi. Nie zostawiajmy w domach pieniędzy czy kosztowności - pieniądze wpłaćmy na konto, wartościowe rzeczy zdeponujmy. Oznaczmy sprzęt RTV w wiadomy tylko sobie sposób, odnotujmy numery fabryczne i schowajmy w bezpiecznym miejscu. Biżuterię sfotografujmy. Te czynności przydać się nam będą mogły w przyszłości. Zainwestujmy w sejf lub skarbczyk na stałe wmontowany w ścianę w miejscu niewidocznym. To skuteczne utrudnienie „pracy" złodziejom.

Przydatne mogą okazać się również żaluzje antywłamaniowe lub alarmy, jeśli je posiadamy.

O swoim wyjeździe powiedzmy najbliższej rodzinie lub dobremu sąsiadowi. Pod naszą nieobecność niech zaopiekują się mieszkaniem.

W drodze

Sprawdźmy swój samochód przed wyjazdem. Światła, opony, oleje i płyny to podstawa skutecznego i bezpiecznego dotarcia do celu. Odśnieżając samochód pamiętajmy o odśnieżeniu wszystkich świateł i szyb oraz o oczyszczeniu piór wycieraczek. Jadąc z dziećmi nie zapominajmy o ich bezpieczeństwie - zainstalujmy dla nich odpowiednie do wieku foteliki. Pamiętajmy o włączeniu świateł i zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Na drodze stosujmy się do ograniczeń prędkości i znaków drogowych - lepiej się spóźnić, niż nie dojechać do celu. Rozsądnie planujmy trasę i czas przejazdu. Unikajmy pośpiechu - wyjedźmy wcześniej. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, są jeszcze inni jej użytkownicy - bądźmy kulturalni wobec innych kierowców. Zatrzymujmy się na odpoczynek w miejscach uczęszczanych - na stacjach benzynowych, przy motelach restauracjach, nie w lesie czy w miejscach ciemnych, bezludnych. Poza miastem zwracajmy szczególną uwagę na poruszających się rowerzystów i pieszych. Pamiętajmy, że podczas zdarzenia drogowego piesi nie mają z samochodem żadnych szans.Wszystkim mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego życzymy bezpiecznego długiego weekendu.Z up.opr. st.post. Patrycja Lichtarowicz