Znalazłeś cudzą rzecz - powiadom Policję - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Znalazłeś cudzą rzecz - powiadom Policję

portfelPośpiech, roztargnienie, chwila nieuwagi to najczęstsze powody w wyniku których stwarzamy sobie problemy gubiąc portfele, dokumenty, telefony komórkowe i inne rzeczy. Dodatkowy problem pojawia się, gdy zagubione przedmioty trafią w ręce nieuczciwych osób. W większości przypadków tracimy je bezpowrotnie. Są jednak uczciwi ludzie, którzy o znalezieniu cudzych rzeczy informują Policję.

Jest rzeczą naturalną, że idąc na zakupy, załatwić sprawę w urzędzie lub innej instytucji publicznej zabieramy ze sobą dokumenty i pieniądze. Skupieni na szybkim załatwieniu własnych spraw zapominamy, że często portfel z dokumentami i pieniędzmi odkładamy na bok tracąc nad nimi kontrolę. Bywa także, że portfele kładziemy na wierzchu wypchanej zakupami reklamówki, który może z niej łatwo wypaść.

O swoich rzeczach zapominamy również w czasie relaksu. Na dyskotece, w restauracji można zauważyć leżące na stolikach portfele i telefony komórkowe, na które nie do końca zwracamy uwagę. Chwila roztargnienia doprowadza do tego, że albo gubimy nasze rzeczy, albo stają się one łupem złodzieja.

Niestety w większości przypadków rzeczy te tracimy bezpowrotnie. Kolejny problem pojawia się gdy wpadną one w niepowołane ręce, zwłaszcza jeśli chodzi o dowód osobisty lub karty bankomatowe. Mogą one być wykorzystane do działań przestępczych.

Na szczęście nie wszyscy próbują wzbogacić się na cudzym nieszczęściu. Są ludzie, którzy prezentują godne naśladowania postawy obywatelskie i znalezione rzeczy zwracają do różnych instytucji, w tym na Policję. W ostatnim czasie ostrowscy policjanci odnotowali kilka zgłoszeń o znalezieniu portfela, dokumentów czy też telefonu komórkowego. W końcu to nic nie kosztuje, a pokrzywdzonemu może zaoszczędzić wielu niepotrzebnych zmartwień. Ponadto trzeba pamiętać, że przywłaszczając sobie znalezioną cudzą rzecz, można narazić się na odpowiedzialność karną.

Opr:

asp. szt. A. Kurczaba - oficer prasowy

KPP Ostrów Wielkopolski