"Nie wracajmy jeszcze na ziemię" - PaT - KPP Ostrów Wlkp

"Nie wracajmy jeszcze na ziemię"

img_0267Ponad tysiąc młodych osób wzięło udział w spotkaniu z pasją - 9 Przystanku PaT, który od 2 do 6 lipca 2014 roku gościł po raz pierwszy w Wielkopolsce, a stolicą profilaktyki było tym razem miasto Konin. To część adresowanego do młodzieży programu profilaktyczno-edukacyjnego Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty" promującego styl życia wolny od uzależnień i przestępczości. Swoje miejsce na Przystanku PaT znalazła również Ostrowska Grupa PaT „Uzależnieni od Teatru", której liderem jest Ania Głodek, a opiekunem Robert Kaczmarek.

W konińskim PWSZ w ciągu pięciu dni młodzi ludzie brali udział w warsztatach artystycznych: wokalnych, pracy z aktorem, tanecznych, sztuki ulicy (ponad 20 do wyboru) prowadzonych przez wybitnych instruktorów z całego świata, m.in. Branko Bielopotocky - Hip Hop (mistrz Europy i świata w kategorii Hip Hop - Słowacja), Ricardo Marques - Capoeira (instruktor tańca - Brazylia), Robert Osam (wokalista, pianista znany z programu „Jaka to melodia?"), Sophie Kobus - instruktorka Samby brazylijskiej z RPA, Marta Schuberg (niemiecka kompozytorka, pedagog muzyczny) - warsztaty bębniarskie i wielu innych. Każdego dnia odbywały się także warsztaty profilaktyczne prowadzone przez wybitne osobowości, m.in. przez Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.

Przez kilka dni, podczas których swoje święto obchodziła profilaktyka, uczestnicy mieli zorganizowany czas od samego rana do późnych godzin nocnych. Wartościowym aspektem w ramach profilaktyki rówieśniczej były prezentacje spektakli przez grupy PaT z całej Polski. Ostrowska Grupa PaT „Uzależnieni od Teatru" wystawili sztukę pt. „Łąka", która przedstawia problemy współczesnego życia, prostytucję nieletnich, przemoc, alkoholizm a także szkodliwość dopalaczy. Występ ten został wysoko oceniony przez Annę Wdowiak (aktorka, reżyser, założycielka prywatnego Teatru Piccolo w Łodzi) i Romana Holca (reżyser teatralny, pedagog, aktor Teatru Lalka w Warszawie).

 

 „Przystanek PaT to najlepsze wydarzenie, jakie tylko może przydarzyć się w życiu młodego człowieka. Każdy rozumie każdego i cieszy się z życia bez uzależnień. Rozwijamy tam swoje zainteresowania oraz spełniamy marzenia."

                                                                                              Michał Teodorczyk z Ujazdu

 

Gospodarzem IX Przystanku PaT było miasto Konin. Szefem akcji jest insp. Grzegorz Jach - Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, który jednocześnie jest pomysłodawcą programu.

 

„9 Przystanek PaT w Koninie to kolejne ciekawe dla nas wszystkich doświadczenie i przeżycie, poznanie interesującej młodzieży z całej Polski, nieprzespane noce i dużo ciekawych warsztatów! Z niecierpliwością czekam na kolejny rok!"

                                                           Dominika Muszyńska z Ostrowa Wielkopolskiego

 

„Byłam pierwszy raz na tego typu wydarzeniu i nigdy nie przypuszczałabym, że można zżyć się tak z ludźmi, których zna się kilka dni. Wiele też nauczyłam się na warsztatach, zarówno artystycznych jak i profilaktycznych. Było tak fajnie, że nawet zajęcia do późnych godzin nocnych mi nie przeszkadzały.

                                                                                              Klaudia Regulska z Przygodzic

 

Można powiedzieć, że PaT to pewien styl życia i pomysł na jego pozytywne wykorzystanie. Jako opiekunowie grupy dumni jesteśmy, że po raz kolejny mogliśmy wziąć udział w tak wartościowym działaniu, które jest alternatywą dla szukających swojego miejsca w życiu i jednocześnie promowaniem idei wolontariatu."

        Ania Głodek i Robert Kaczmarek

 

Wyjazd ostrowskiej młodzieży na 9 Przystanek PaT był prawie w całości sfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

 

{galeria}9przystanekpat{/galeria}

 

Więcej na stronie:

www.pat.policja.gov.pl