Uwaga! Oszustwo na policjanta! - Aktualności - KPP Ostrów Wlkp

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga! Oszustwo na policjanta!

Data publikacji 29.02.2016

na_policjanta_2_300x300Przestępcy podający się za funkcjonariuszy Policji, po raz kolejny dali znać o swoim istnieniu. Mieszkanka Ostrowa Wielkopolskiego, wierząc, że bierze udział w policyjnej akcji zatrzymania przestępców, przekazała oszustom łącznie ponad 30 tys. złotych.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie poproszą o przekazanie żadnej sumy pieniędzy! Przypominamy! We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją. Zanim wybierzemy numer 997 lub 112 upewnijmy się, że rozłączyliśmy wcześniejsze połączenie!

Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim został powiadomiony przez mieszkankę naszego miasta o podejrzanych telefonach od osób podających się za policjantów. Historia zmyślona przez przestępców była podobna do innych tego typu przypadków. Najpierw na numer telefonu stacjonarnego zadzwonił „członek rodziny". Po zakończonej rozmowie, na ten sam numer dzwoniła osoba podająca się za funkcjonariusza Policji. Oszust próbował przekonać rozmówczynię, że prowadzą policyjną akcję przeciwko oszustom wyłudzania pieniędzy od osób i z banków. Mężczyzna poprosił 64- latkę,  aby im w tej akcji pomogła. W trakcie rozmowy oszust powiedział rozmówczyni, że ma zweryfikować prawdziwość jego danych dzwoniąc na nr 997 lub 112 nie odkładając słuchawki. Działając zgodnie z poleceniem oszusta, 64- latka nie rozłączając się wybrała nr 997, po czym w słuchawce usłyszała kobiecy głos. Kobieta potwierdziła, że taki policjant pracuje i jest to kapitan. Pomoc 64- latki miała polegać na przekazaniu pieniędzy „policjantom". Gotówka miała ułatwić zatrzymanie oszustów.

Niestety kobieta uwierzyła w tą zmyśloną przez przestępców historię. 64- latka zawarła umowy kredytowe w dwóch bankach na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Zgodnie z telefoniczną instrukcją kobieta udała się do centrum miasta i przekazała nieznajomemu mężczyźnie ponad 30 tysięcy złotych.

Kiedy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa zdecydowała się powiadomić Policję. Pokrzywdzona tłumaczyła, że chciała pomóc Policji i nie przypuszczała, że ktoś chce ją oszukać, choć słyszała wcześniej o metodach „na wnuczka".

O działaniach oszustów wprowadzających nas w błąd i sposobach ich działania, Policja ciągle przypomina i informuje. Niestety niektórzy tracą czujność, co skrzętnie wykorzystują przestępcy wzbogacając się naszym kosztem.

Pamiętajmy! W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni - rozmawiamy z oszustem!

Policja ostrzega i po raz kolejny apeluje, nie dajmy się oszukać!

Apelujemy również do wszystkich aby informowali swoich najbliższych, sąsiadów, znajomych ostrzegając ich przed działaniami oszustów. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.