Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja o przemocy w rodzinie

Data publikacji 13.02.2012
przemoc2012.3W środę, 8 lutego odbyła się zorganizowana wspólnie przez Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim oraz Prokuratora Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim konferencja na temat zadań i zakresu współpracy organów i instytucji państwowych oraz organizacji społecznych w zwalczaniu zjawiska przemocy domowej oraz pomocy ofiarom.

Wprowadzone w ostatnim czasie nowe przepisy prawne regulujące zasady postępowania wobec zjawiska przemocy domowej oraz ich sprawców wprowadziły wiele zmian, które w konsekwencji nałożyły nowe zadania i obowiązki na szereg współdziałających ze sobą w tym zakresie instytucji.

W spotkaniu uczestniczył Komendant Powiatowy Policji insp. Krzysztof Nadera, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie wielkopolskim kom. Zbigniew Raczak Prokurator Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim Prokurator Wanda Palczewska, przedstawiciele Miejskiego, Gminnych i Miejsko-Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej z całego powiatu ostrowskiego, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim, przedstawiciele: Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Kaliszu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim, dyrektor Schroniska PCK dla Kobiet z dziećmi - ofiar przemocy w Ostrowie wielkopolskim oraz przewodniczący zespołów interdyscyplinarnych ds. zwalczania przemocy w rodzinie z całego powiatu.

Problematykę zjawiska przemocy domowej, aspektów prawnych przestępstwa znęcania się oraz działań podejmowanych przez Policję w tym zakresie omówili kolejno: Naczelnik Wydziału Prewencji oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KPP w Ostrowie Wielkopolskim.

W dalszej kolejności głos zabrała Pani Prokurator Rejonowy Wanda Palczewska, która szczegółowo omówiła etapy postępowania wobec sprawców przestępstw znęcania się - elementy postępowania przygotowawczego, sądowego oraz wykonawczego, a także jedne z najważniejszych elementów wprowadzone do postępowania przez nowe przepisy, ze społecznego punktu widzenia najbardziej istotne dla ofiar przemocy w rodzinie.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wprowadziła nowe środki ochrony pokrzywdzonych przemocą, zwłaszcza w aspekcie izolacji sprawcy oraz skuteczniejszego oddziaływania na niego we wszystkich etapach postępowania karnego. Obok stosowanego środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji wprowadzono nowy środek zapobiegawczy w postaci nakazania sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten można stosować na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, lecz jeśli przesłanki zastosowania takiego środka nie ustały sąd może przedłużyć jego stosowanie na dalsze okresy nie dłuższe niż 3 miesiące.

Nowelizacja kodeksu karnego pozwala także na zastosowanie przez sąd wobec skazanego za przestępstwo przemocy domowej dodatkowo środka karnego w postaci zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej, a także obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu.

Przytoczone wyżej nowelizacje zawiera ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. Nr. 125 poz. 842).

pdf prezentacja_przemoc_2012 584.40 Kb

 

przemoc2012.1

 

 

przemoc2012.2

 

 

Powrót na górę strony