Uwaga na mieszkaniowych włamywaczy - Aktualności - KPP Ostrów Wlkp

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na mieszkaniowych włamywaczy

Data publikacji 19.12.2011

kpp_ostrwKradzieże z włamaniem to wciąż jedne z częstszych przestępstw. Włamywacze, kradnąc mienie z różnego rodzaju obiektów, nie omijają także domów mieszkalnych. Policjanci przypominają o zachowaniu czujności w miejscu zamieszkania.

Przypadki kradzieży z włamaniem, które notowano w ostatnim czasie na terenie południowej Wielkopolski nie ominęły również naszego powiatu. W ostatnich dniach odnotowano kilka kradzieży z włamaniem do domów prywatnych, do których doszło na terenie gmin Odolanów i Przygodzice a także na osiedlu Krępa w Ostrowie Wielkopolskim.

Sprawcy w niezbyt finezyjny sposób, w większości polegający na wybiciu kamieniem szyby w oknie, wchodzili do wnętrza, gdzie dokonywali kradzieży mienia, głównie pieniędzy i kosztowności. Policja ustala sprawców włamań. Jednocześnie to okazja do przypomnienia o zachowaniu czujności w okolicy, w której mieszkamy.

Biorąc pod uwagę sposób działania sprawców trudno mówić o złym zabezpieczeniu obiektów. Jednakże warto przypomnieć zasady zachowania, które i w takich przypadkach mogą utrudnić działanie złodziejom.

Przede wszystkim zawsze należy zachowywać czujność w odniesieniu do tego, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. Na przykład, jakie samochody i jakie osoby podejrzanie „kręcą się" w pobliżu naszego lub sąsiadów domu. Kto obserwuje nasze domy, kto interesuje się, i na przykład pyta, kiedy sąsiad wróci do domu, w jakich godzinach pracuje. Rozpoznania zasobów mieszkaniowych złodzieje mogą dokonywać w różny sposób, na przykład podając się za domokrążnych handlowców, sprzedających drobne artykuły gospodarstwa domowego, ubrania, dywany itp. a jednocześnie wnikliwie rejestrując zasoby gospodarstwa.

Takie zaobserwowane przypadki należy jak najszybciej przekazać policji. Przestępstwo zdarzyć się może w najbliższym czasie. Wtedy nawet drobne informacje mogą okazać się przydatne w ustaleniu sprawców włamania.

Dobre stosunki z sąsiadami to jedna z najprzydatniejszych rzeczy w naszym osiedlowym życiu. Nic tak nie szkodzi naszemu bezpieczeństwu, jak obojętność na cudzą szkodę. Dzielmy się nawzajem uwagami, wymieniajmy się telefonami. Nieraz wystarczy jeden telefon wykonany do sąsiada, by uspokoić się, że widzimy w domu osoby wyjątkowo, tylko dlatego, że sąsiad dzisiaj ma wolne. On odwdzięczy się nam tym samym. Na takich zasadach budujmy swoje małe społeczności. Im więcej nas ze sobą współpracuje, tym lepiej.

Oczywiście nie należy zapominać o podstawowych zasadach zabezpieczenia domu. Zamykane na klucz furtki i bramy ogrodzenia oraz drzwi wejściowe, najlepiej lite lub antywłamaniowe to podstawa. Można, prócz zamykanych na klamki z zamkiem okien, uzbroić je w folię antywłamaniową, uniemożliwiającą ich rozbicie. Jednak najważniejsze jest to, by w czasie naszej nieobecności wszystkie okna i drzwi były pozamykane. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, zamontujmy systemy alarmowe w naszym domu.

Pamiętajmy, że każda informacja o nietypowych, nawet z pozoru drobnych wydarzeniach w naszej okolicy, przekazana policji, może okazać się bardzo istotna przy ustalaniu złodziei - włamywaczy.