Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci upamiętnili swoich zamordowanych poprzedników

Data publikacji 06.09.2010

tabl0Wczoraj przy udziale I Zastępcy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Wojciecha Ołdyńskiego odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą  ostrowskim policjantom, funkcjonariuszom Policji Państwowej, bestialsko zamordowanym przez NKWD w Twerze w 1940 roku. Fundatorami tablicy są ostrowscy policjanci.

W niedzielę, z inicjatywy Komitetu Obywatelskiego, któremu przewodniczył historyk i regionalista ostrowski dr Krystian Niełacny, a w skład którego wchodzili również przedstawiciele ostrowskiej Policji, na ścianie pamięci kościoła pw. Św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim odsłonięto tablice pamięci narodowej, poświęcone ofiarom zbrodni II Wojny Światowej:

Pamięci ofiar nalotu lotniczego na pociąg ewakuacyjny wiozący mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, dokonanego w dniu 3 września 1939 na stacji kolejowej w Sieradzu.

W hołdzie ostrowskim policjantom, funkcjonariuszom Policji Państwowej, bestialsko zamordowanym przez NKWD w Twerze, w 1940 roku.

W hołdzie oficerom Wojska Polskiego z 60 Pułku Piechoty z Ostrowa Wielkopolskiego, zamordowanym w Katyniu przez NKWD w 1940 roku

Pamięci oficerów Wojska Polskiego pochodzących z Ostrowa Wielkopolskiego i rejonu, zamordowanych w Katyniu i Charkowie w 1940 roku

Uroczystość odbyła się przy udziale władz miasta i powiatu ostrowskiego, rodzin pomordowanych, hufców sztandarowych, harcerzy, delegatów młodzieży ostrowskich szkół oraz mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Mszę Świętą poprowadził i tablice poświęcił ksiądz Infuat Tadeusz Szmyt.

Tablicę poświęconą zamordowanym policjantom odsłonił obecny na uroczystości I Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Wojciech Ołdyński wspólnie z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim mł. insp. Romanem Korzeniewskim oraz Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim kom. Zbigniewem Raczakiem.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił insp. Roman Korzeniewski, który przypomniał, że wczorajsza uroczystość zbiega się z 70 rocznicą zbrodni katyńskiej, 10 rocznicą otworzenia polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje, gdzie spoczywa blisko 15 tysięcy polskich żołnierzy i policjantów zamordowanych w 1940 roku przez NKWD oraz 91 rocznicą powołania Policji Państwowej.

Polska Policja związana jest więzami historycznymi z tragicznymi wydarzeniami roku 1940, wypełniała bowiem swoją powinność na każdym etapie prac związanych z przywróceniem i zachowaniem pamięci o naszych poprzednikach. Policjanci uczestniczyli w pracach przy odkrywaniu grobów pod Charkowem i Miednoje w 1991 roku, w latach 1994 - 1995 prowadzili prace, podczas których ustalono wszystkie miejsca pogrzebania ofiar zbrodni, zabezpieczali ich szczątki i uczestniczyli w pracach na rzecz zbudowania trzech cmentarzy wojennych, głównie w Miednoje - największej policyjnej nekropolii.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, którzy wspólnie ufundowali tablicę pamięci dumni są, że mogli uczestniczyć w historycznym momencie upamiętnienia policjantów, którzy uwięzieni w Ostaszkowie, zginęli rozstrzelani w Twerze a spoczywają na cmentarzu w Miednoje. To najbliższe nam ofiary, bo są to mieszkańcy ziemi ostrowskiej, ich 48 nazwisk widnieje na odsłoniętej w niedzielę tablicy pamięci.

Tablica ta nie pozwoli, by ofiara poniesiona przez zamordowanych policjantów odeszła w zapomnienie.

 {galeria}tablice pamieci{/galeria}

Powrót na górę strony