Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczne odpady

Data publikacji 04.08.2010
strzykawka W siedzibie Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO S.A. w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu pracowników sortowni odpadami, w związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie przypadkami zakłuć igłami wyrzucanymi do pojemników i worków z odpadami.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, Straży Miejskiej, Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, pracownicy Spółki MZO i jej Zarząd. W trakcie spotkania podkreślono, że coraz większa liczba mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego dokonuje selektywnej zbiórki odpadów, co jest pocieszające chociażby ze względu na ochronę środowiska. Jednakże, odpady medyczne takie jak igły, strzykawki czy wenflony, coraz częściej pojawiają się w workach i pojemnikach które nie są do tego przeznaczone. W wyniku tego doszło w ostatnim czasie do zakłuć pracowników sortujących odpady, co stwarza niebezpieczeństwo dla ich zdrowia i życia. MZO ma możliwość odnalezienia osoby wyrzucającej niedozwolone odpady, albowiem każdy worek ma kod przypisany indywidualnie do klienta. Pomimo prowadzonych przez MZO licznych akcji informacyjnych, wskazujących w jaki sposób należy segregować odpady, nie wszyscy stosują się do tych zaleceń narażając się na odpowiedzialność cywilną (art.415 Kodeksu Cywilnego) a nawet karną (art.160 i 161 Kodeksu Karnego). Dlatego też ostrowska policja przyłącza się do apelu o właściwe i zgodne z prawem pozbywanie się odpadów medycznych.

 Art. 160 kk

§ 1. „Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

 

Art. 161 kk

§ 1. Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV, naraża bezpośrednio inną osobę na takie zarażenie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Art. 415 Kodeksu Cywilnego

Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Powrót na górę strony