Aktualności

O bezpieczeństwie w Dziennym Domu Seniora „Senior+”

Data publikacji 31.10.2023

W poniedziałek, 30 października w Dziennym Domu Seniora „Senior+” policjantki ostrowskiej komendy debatowały o bezpieczeństwie. Spotkanie miało na celu podnoszenie świadomości oraz przeciwdziałanie i zapobieganie przestępstwom na szkodę osób starszych.

Policjantki zajmujące się profilaktyką społeczną spotkały się z ostrowskimi seniorami. Głównym celem spotkania było uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa i przekazanie informacji jak postępować w przypadku zagrożenia.

Podczas wizyty policjanci informowali seniorów jak ustrzec się przed oszustami, którzy często osoby starsze i samotne wybierają jako swoje ofiary. Policjantki podczas spotkania przekazały najistotniejsze informacje o sposobach działania oszustów podszywających się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy Policji. Na konkretnych przykładach spraw omówiły, pojawiające się nowe sposoby i legendy, jakie stosują przestępcy.

Policjantki przypominały również o zachowanie ostrożności i rozwagi podczas zawierania różnego rodzaju umów i pożyczek oraz lokowania swoich oszczędności. Z senioriami rozmawiano o zachowaniu ostrożności w nadchodzącymi okresie Wszystkich Świętych. Przypominano im aby wybierając się na cmentarz, nie zabierali, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów a podczas porządkowania grobów aby nie zostawiali, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

Seniorów zachęcano donoszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców – kamizelki, opaski czy breloczka podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Funkcjonariuszki przybliżyły również działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako narzędzia do zgłaszania problemów i zagrożeń w środowisku zamieszkania.

Powrót na górę strony