Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Świadomy senior to bezpieczny senior!

Data publikacji 23.07.2018

W związku z niesłabnącym zagrożeniem oraz modyfikowanymi działaniami oszustów, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze, policjanci przypominają najczęstsze metody ich przestępstw. Wiedza z zakresu postępowania oszustów na tzw. „wnuczka” może okazać się przydatna i uchronić nas przed utratą oszczędności.

Policjanci ostrowskiej komendy prowadzą działania w ramach wielkopolskiego programu profilaktycznego „Bezpieczne życie seniorów”. Profilaktycy oraz dzielnicowi spotykają się z seniorami m. in. podczas festynów, pikników, debat społecznych, ale także w klubach seniora czy innych miejscach gromadzących tę grupę społeczną.

Uświadamianie osób starszych o zagrożeniach jakie mogą ich dotyczyć jest dla policjantów bardzo istotne. Niejednokrotnie wiedza ta okazała się być bardzo przydatna. Dzięki znajomości podstawowych działań oszustów seniorzy natychmiast zorientowali się, że mają do czynienia z oszustem i poinformowali Policję. Należy jednak pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują swoje działania – ich głównym celem jest wzbudzenie w swojej ofierze zaufania. W takiej sytuacji dobroduszność i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi jest wystawiana na wielką próbę.

Policjanci apelują o włączenie się do wspólnych działań mieszkańców powiatu ostrowskiego. Naszym wspólnym celem jest dotarcie do jak największej ilości seniorów i przekazywanie im najistotniejszych informacji dotyczących zagrożeń oszustwami.

Główne przesłania dla seniorów:

  • Zawsze trzeba być ostrożnym, czujnym i przewidującym.

  • Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy lub kosztowności obcym osobom ani policjantom!

  • Jeżeli otrzyma się telefon od „wnuczka” z prośbą o przekazanie gotówki – można podejrzewać, że dzwoni oszust. W takiej sytuacji należy skontaktować się z rodziną celem potwierdzenia informacji lub poinformować Policję!

  • Gdy w naszym mieszkaniu pojawiają się obce osoby, należy być wyjątkowo ostrożnym.

Najczęściej spotykane przypadki oszustw, na które należy uważać:

  • Na wnuczka – dzwoni ktoś podający się za rodzinę lub przyjaciela rodziny i prosi o pomoc finansową w związku z wypadkiem, chorobą albo wyjątkową okazją do zarobienia pieniędzy. Sytuacja jest zwykle nagła i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony seniora.

  • Na policjanta – dzwoni policjant, prosi o współpracę i informuje, że grupa przestępcza chce ofiarę okraść – np. z lokat bankowych.

  • Na zaliczkę – (także: przedpłatę czy nadpłatę) Nakłanianie do przesłania pieniędzy z góry za jakiś produkt, usługę lub przekazanie czeku na kwotę wyższą niż ustalona cena, z prośbą o odesłanie nadwyżki środków za pośrednictwem przekazu pieniężnego (czek okazuje się fałszywy).

  • Na ofertę pracy – Prośba o przesłanie pieniędzy w zamian za przyjętą propozycję zatrudnienia.

  • Na loterię, nagrodę – Zawiadomienie o wygranej na loterii i prośbę o wysłanie pieniędzy, aby móc odebrać nagrodę.

  • Na nieruchomość – Oferta wynajmu/zakupu nieruchomości i prośba o wysłanie pieniędzy, podając przyczyny, które wydają się zasadne, jednak nieruchomość ni jest prawdziwa.

  • Na zakupy przez Internet – Prośba o przesłanie pieniędzy w celu zapłaty za produkt, przedmiot aukcji lub usługę reklamowaną przez Internet.

  • Na znajomości – Ofiara poznaje kogoś przez Internet, związuje się z tą osobą, a następnie jest proszona o przesłanie pieniędzy.

  • Na chwilówkę – Propozycja unikalnej promocji uzyskania pożyczki, potem okazuje się, że faktyczne oprocentowanie jest bardzo wysokie.

  • Na pracownika administracji, hydraulika, pracownika socjalnego – pod pretekstem wywiadu środowiskowego, sprawdzenia stanu technicznego instalacji w mieszkaniu, wykorzystując chwile nieuwagi, dokonywane są kradzieże pieniędzy lub kluczy do mieszkania.

  • Na dostawcę prądu/usług telekomunikacyjnych – w ramach fałszywej promocji podkładane są umowy z zawyżonymi stawkami z inną firmą.

Opr. st. sierż. Patrycja Lichtarowicz

Powrót na górę strony