Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami. ZADZWOŃ DO NAJBLIŻSZYCH ZANIM ZROBIĄ TO OSZUŚCI!

Data publikacji 07.04.2017

Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami. ZADZWOŃ DO NAJBLIŻSZYCH ZANIM ZROBIĄ TO OSZUŚCI!

Oszustwa to przestępstwa, które bardzo często popełniane są na szkodę osób o dobrym sercu, które chcą nieść pomoc członkom swojej rodziny, czyli osób starszych. Oszuści działając różnorakimi sposobami próbują uzyskać od seniorów pieniądze. Telefoniczne oszustwa metoda „na wnuczka", „na policjanta", „na kuferek", „na one penny", „na portfel" to metody często stosowane przez przestępców

Oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, podają się za funkcjonariuszy CBŚ i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych. Ostrzegamy: każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy TO OSZUST! Z tą informacją, na wszelkie możliwe sposoby, funkcjonariusze starają się dotrzeć do starszych osób.

Apelujemy również do wszystkich aby informowali swoich najbliższych, sąsiadów, znajomych ostrzegając ich przed działaniami oszustów. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.

O każdej próbie takiego wyłudzenia pieniędzy czy innego działania na szkodę starszej osoby należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc na numer 997.

Przypominamy!

Tak działają oszuści:

Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, co tłumaczą różnymi okolicznościami. Oszuści są bezwzględni - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna - podająca się za funkcjonariusza Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Nalega by przekazać pieniądze oszustowi, co umożliwi zatrzymanie go na gorącym uczynku. „Fałszywy funkcjonariusz" podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Oczywiście po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Pamiętajmy! W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni - rozmawiamy z oszustem! W takiej sytuacji należy jak najszybciej się rozłączyć i skontaktować z Policją pod numerem 997. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.

Nie wpuszczajmy do domu nieznanych osób, jeżeli ktoś podaje się za pracownika instytucji zażądajmy od niego okazania legitymacji. Zanotujmy jego dane. W razie wątpliwości zadzwońmy do instytucji, którą reprezentuje i sprawdźmy, czy rzeczywiście wysyłała ona swoich pracowników do naszego domu. Nie pozostawiajmy obcych osób samych w pomieszczeniach naszego mieszkania. Jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z nieuczciwą osobą, zadzwońmy niezwłocznie na Policję na numer alarmowy 997.

Powrót na górę strony