"Pieszy na drodze" działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa
Zdecydowana reakcja na każde wykroczenie popełniane przez pieszego, jest jednym z elementów wpływających na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Obecność policjantów zwłaszcza w rejonach skrzyżowań, obligowała większość osób do przestrzegania przepisów. Pomimo tego, nie wszyscy stosowali się do obowiązujących przepisów, a swoje zachowanie najczęściej usprawiedliwiali pośpiechem. Niestety ten pośpiech w wielu przypadkach mógł kosztować ich zdrowie, a nawet życie.
Tylko w ciągu wczorajszego dnia policjanci ujawnili 110 wykroczeń, które popełnili piesi. Najczęściej popełniane przez nich wykroczenia to niestosowanie się do czerwonego światła na przejściu dla pieszych, przechodzenie w innych niedozwolonych miejscach, wchodzenie na jezdnię zza pojazdu.
Jednakże nie statystyka i ilość ukaranych osób w tego typu działaniach jest najważniejsza. Policjantom chodzi przede wszystkim o zapobieganie i ograniczanie liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Piesi muszą sobie zdawać sprawę, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i w przypadku kontaktu z samochodem ich szanse na przeżycie bardzo szybko maleją.
W tym miejscu warto przypomnieć o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Dla własnego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu drogowego warto z odblasków korzystać również w terenie miejskim
Opr:
asp. szt. A. Kurczaba - oficer prasowy
KPP Ostrów Wielkopolski