Uwaga przejazd kolejowy !
Nie tylko kierowcy samochodów, ale także ci kierujący jednośladami i piesi, musza mieć pełną świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą lekceważenie przepisów podczas zbliżania się i przejeżdżania przez przejazdy kolejowe. Wydawałoby się, że największe zagrożenie dotyczy niestrzeżonych przejazdów, bez zapór. Tym czasem jak się okazuje przepisy nagminnie są łamane nawet tam gdzie przejazdy są wyposażone w zapory. Pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje nawet do 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego.
Przyczyną 98% wypadków na przejazdach kolejowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami, wyprzedzanie przed przejazdem to najczęściej łamane przepisy. W zasadzie takie samo zachowanie można zaobserwować w przypadku pieszych i rowerzystów. Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.
Ostrowscy policjanci wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei, przeprowadza cyklicznie działania w rejonach przejazdów kolejowych. Policjanci dokonują analizy zagrożeń występujących w obrębie przejazdów. Dlatego też w tych rejonach można spodziewać się patroli Policji i SOK, które zwracają uwagę na zachowania użytkowników dróg pokonujących te przejazdy.
Pomimo tego, że wypadki drogowe z udziałem pociągu nie zajmują dominującej pozycji w statystyce zdarzeń na drogach, jednak charakteryzują się one bardzo tragicznymi skutkami. Zetknięcie pojazdu, a tym bardziej pieszego czy rowerzysty, z potężną masą pociągu praktycznie nie daje żadnych szans na przeżycie.
Statystyka wypadków i kolizji
- rok 2005 - 236 wypadków - 43 ofiary śmiertelne
- rok 2006 - 256 wypadków - 32 ofiary śmiertelne
- rok 2007 - 274 wypadków - 47 ofiar śmiertelnych
- rok 2008 - 237 wypadków - 38 ofiar śmiertelnych
- rok 2009 - 259 wypadków - 50 ofiar śmiertelnych
- rok 2010 - 257 wypadków - 29 ofiar śmiertelnych
- rok 2011 - 205 wypadków - 32 ofiar śmiertelnych
- rok 2012 - 224 wypadki - 37 ofiar śmiertelnych
- rok 2013 - 211 wypadków - 35 ofiar śmiertelnych
*) źródło www.bezpieczny-przejzd.pl
Przejazd kolejowy w Skalmierzycach - maj 2011 r. - 1 ofiara śmiertelna
Przejazd kolejowy w Topoli - listopad 2008 r. - 1 osoba ranna
Przejazd kolejowy w Grudzielcu - lipiec 2010 - 2 osoby ranne