Policja Radzi

Straciłeś dokumenty. Co robić?

zastrzez_dokumenty.jpgW Polsce dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. Wykorzystywane są one miedzy innymi do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat, kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków. Wszystko to w imieniu osoby, której dokumentem się posłużono.

Proceder ten oprócz Konsumentów i Banków coraz częściej dotyka także Przedsiębiorców: wypożyczalnie, biura obrotu nieruchomościami, firmy leasingowe, pośredników kredytowych itd.
Dlatego pilne strzeżenie bezpieczeństwa naszych dokumentów jest bardzo ważne.

Jednak kradzież lub zagubienie dokumentów może przytrafić się również nam. Co wtedy robić?

Oczywiście w przypadku kradzieży dokumentu należy w najbliższej jednostce Policji zgłosić fakt kradzieży. Kiedy dokumenty zgubimy musimy o tym powiadomić organ, który je wydał, celem wyrobienia nowego. Ale to nie wszystko. Żeby nikt nie mógł posłużyć się naszym dokumentem do popełnienia przestępstwa powinniśmy go zastrzec. Pozwoli to uniknąć wielu problemów oraz strat finansowych. Jak i gdzie to zrobić?

Dziś każdy może poinformować o zagubionych bądź skradzionych dokumentach już nie tylko będąc klientem konkretnego banku. Dzięki systemowi DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, którego partnerem jest Policja, coraz więcej banków umożliwia zastrzeganie dokumentów także tym, którzy na co dzień nie korzystają z ich usług. Wystarczy wejść do jednego z banków i poinformować o utracie dokumentów.

Najważniejsze dokumenty, które powinniśmy zastrzegać po utraceniu, to: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny, karta stałego pobytu. Zastrzegana powinna być także karta kredytowa.

Poprzez system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE informacja trafi do banków i firm, które identyfikują obsługiwane osoby na podstawie dokumentów tożsamości i uczestniczą w Systemie. System ten to jedyna ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości w Polsce. Informacje o dokumentach są przekazywane wszystkim Bankom uczestniczącym w Systemie, korzystają z niego także operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska i szereg innych Uczestników. Dokumenty powinni sprawdzać także notariusze, hotele, wypożyczalnie czy agencje pośrednictwa wynajmu nieruchomości.


Codziennie kilkadziesiąt przypadków różnych prób dokonania wyłudzenia jest blokowanych. To pokazuje z jak poważnym problemem mamy do czynienia, lecz jednocześnie jak skuteczne jest zastrzeżenie dokumentów.

 

Więcej na stronie internetowej:  http://www.dokumentyzastrzezone.pl/

 

Powrót na górę strony