Kupuj bezpiecznie
W ubiegłym roku policjanci Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej ostrowskiej komendy odnotowali 54 przestępstwa popełnione na szkodę kupujących na aukcjach internetowych. Najczęstszymi przedmiotami oszustw internetowych są telefony komórkowe, kosmetyki i telewizory, w trzech przypadkach ofiarami oszustw stały się osoby zamawiające sprowadzenie samochodu zza granicy. Jak kupować bezpiecznie? Przedstawiamy garść najważniejszych porad dla kupujących na portalach aukcyjnych.
Policja na bieżąco walczy z przestępczością internetową, w tym internetowymi oszustwami poprzez powołane do tego celu, wyspecjalizowane komórki. Każda informacja o próbach oszustwa jest sprawdzana. Zasoby sieci są również przeglądane w poszukiwaniu i typowaniu oszustów, a gdy pojawi się sygnał o nieuczciwych osobach, które poprzez Internet chcą popełnić przestępstwo na szkodę osób z niego korzystających, do akcji wkraczają policyjni specjaliści. Jednak nic nie pomoże, gdy sami zaniedbamy zachowania podstawowych środków ostrożności podczas Internetowych zakupów.
Przeglądając policyjne statystyki zauważamy, że liczba oszustw na internetowych portalach aukcyjnych w miarę upływu czasu nieznacznie rośnie. Nie oznacza to oczywiście, że takie zakupy są coraz bardziej niebezpieczne. To wynik rosnącej z roku na rok infrastruktury sieci internetowych na terenie kraju, wskutek czego coraz większa liczba osób ma dostęp do Sieci. Wiąże się z tym większa liczba chętnych na dokonywanie wygodnych zakupów przez Internet. Internetowe portale aukcyjne to istna kopalnia przedmiotów, których nieraz nie znaleźlibyśmy już w żadnym sklepie. Wydajne i wygodne przeglądarki pozwalające w błyskawicznym tempie znaleźć szukany przedmiot również powodują, że poszukiwania zazwyczaj kończą się udaną transakcją.
Jednak, jak w każdym przypadku zawierania umów cywilnoprawnych pomiędzy osobami fizycznymi zachować należy wymaganą ostrożność, nie zawsze bowiem będziemy mieli do czynienia z osobą uczciwą. Również w Internecie nie brakuje chętnych do łatwego zarobku kosztem mało przezornych lub naiwnych. Zanim kupimy upragniony przedmiot należy upewnić się, że transakcja będzie udana ku zadowoleniu obu stron.
Jakie zatem środki bezpieczeństwa należy przedsięwziąć, by bezpiecznie kupować przez Internet?
Podczas internetowych zakupów należy zachować daleko idącą ostrożność, przede wszystkim przy zawieraniu transakcji na portalach aukcyjnych, gdzie mamy do czynienia głównie z osobami prywatnymi wystawiającymi przedmiot do sprzedaży.
- Sprawdźmy opinie i komentarze o sprzedającym, sprawdźmy, czy nie są one napisane na przykład jednego dnia lub w bardzo krótkim czasie czasu, co sugerowałoby, że mógł je napisać sam sprzedający lub jego znajomy korzystając z innego konta.
- Po wygranej aukcji sprawdźmy, czy nadesłane nam na maila konto bankowe zgadza się z tym, które było w opisie aukcji. Bywały bowiem przypadki podstawienia innego konta do wpłaty przez osoby, które śledzą aukcję.
- Umówmy się, jeżeli to możliwe na odbiór osobisty lub opłatę za pobraniem.
- Porozmawiajmy, czy przez komunikator, czy przez mail z osobami, które zakupiły przedmiot u sprzedającego, żeby potwierdzić, że faktycznie istnieją.
- Sklepy internetowe sprawdzajmy w serwisach opiniujących, których wiele jest w Internecie. Oferują one możliwość wpisania nazwy sklepu i wyświetlenia jego danych kontaktowych i opinii o nim. Sprawdzajmy, czy sklep ma siedzibę, numer telefonu stacjonarnego, NIP, REGON, które zazwyczaj widnieją na ich stronach.
- Sprawdźmy, czy jest możliwość zapłaty przy odbiorze, rat, zwrotu towaru.
Przede wszystkim zachowajmy jednak zdrowy rozsądek. Jeżeli daną rzecz możemy za taką samą kwotę (włączając koszt przesyłki) kupić w sklepie na mieście to zdrowiej będzie przejść się na spacer i obejrzeć przedmiot osobiście, biorąc pod uwagę, że w wielu sklepach istnieje możliwość uzyskania rabatu, czy negocjowania ceny.