Zadbajmy o kulturę języka
Kultura używania języka, wypowiedzi czy też prowadzonej rozmowy, świadczy o kulturze osobistej każdego człowieka. Można powiedzieć, że jest to w pewnym sensie jego wizytówka. Wizytówka ta świadczy nie tylko o nas samych, ale także o kulturze i wychowaniu wyniesionym z domu rodzinnego.
Używanie słownictwa uznanego powszechnie za wulgarne, stało się w pewnych kręgach wręcz bardzo modne. Sprowadza się to do tego, że niektóre osoby nie potrafią wypowiedzieć zdania bez użycia w nim wulgaryzmu. Świadczy to też o posiadaniu małego zasobu słownictwa. Niektórzy używają wulgaryzmów, kiedy nie mają lub nie mogą znaleźć innego słowa.
Jak się okazuje nie jest to problem obojętny lokalnej społeczności. Do policjantów będących w codziennej służbie docierają sygnały o używaniu wulgarnego słownictwa w miejscach publicznych. Osoba, która zachowuje się w ten sposób nie jest bezkarna i musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi. Tego typu zachowania reguluje kodeks wykroczeń i używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych może zakończyć się mandatem lub nawet skierowaniem wniosku do sądu o ukaranie.
Ten rodzaj wykroczenia został określony w artykule 141 kodeksu wykroczeń:
„Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany".
Dbajmy zatem o kulturę naszego języka i to nie tylko z uwagi na ewentualne konsekwencje prawne. Pamiętajmy, że przez sposób wypowiedzi jesteśmy oceniani i postrzegani przez otaczających nas ludzi.
Opr:
asp. szt. A. Kurczaba - oficer prasowy
KPP Ostrów Wielkopolski