Nadchodzą święta !
Okres świąteczny to również zagrożenie kradzieżami i włamaniami do mieszkań oraz wzmożona aktywność złodziei kieszonkowych. Dlatego też chcielibyśmy przypomnieć wszystkim o kilku bezpiecznych zasadach zarówno na drodze jak i w domu.
Podczas zakupów
Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów i dużego ruchu w sklepach i na targowiskach. Pamiętajmy o tym, by na zakupy nie zabierać ze sobą dużych kwot pieniędzy a jedynie tyle, ile mniej więcej zamierzamy wydać. Nie trzymajmy pieniędzy w widocznym dla wszystkich wokoło miejscu płacąc za towar, nie pokazujmy zawartości portfela. Nośmy dokumenty i portfele w wewnętrznych kieszeniach odzieży, nigdy w torebkach, reklamówkach, siatkach, w tylnych kieszeniach spodni. Mając większą gotówkę przy sobie rozdzielmy ją i schowajmy w kilku kieszeniach. Trzymajmy torebki i podręczny bagaż przed sobą, nie na plecach. Zwracajmy uwagę wokół siebie w miejscach zatłoczonych, przy straganach, w kolejkach, na przystankach, w środkach komunikacji miejskiej. Bądźmy czujni, gdy wokół nas zaczyna robić się tłoczno - może to być „sztuczny tłok" wywołany przez grupę złodziei kieszonkowych. Nie pozostawiajmy w samochodach na widocznym miejscu żadnych przedmiotów, mogących zainteresować złodzieja.
Nasze mieszkania i domy
Okres świąteczny to także czas naszych wyjazdów do rodziny, nierzadko dłuższych nieobecności w domu. Pamiętajmy, żeby właściwie zabezpieczyć nasze mieszkanie, czy dom. Nie zostawiajmy w domach pieniędzy czy kosztowności - pieniądze wpłaćmy na konto, wartościowe rzeczy zdeponujmy. Oznaczmy sprzęt RTV w wiadomy tylko sobie sposób, odnotujmy numery fabryczne i schowajmy w bezpiecznym miejscu. Biżuterię sfotografujmy. Te czynności przydać się nam będą mogły w przyszłości. Zainwestujmy w sejf lub skarbczyk na stałe wmontowany w ścianę w miejscu niewidocznym. To skuteczne utrudnienie pracy złodziejom. Używajmy, wyjeżdżając nawet na krótko, żaluzji antywłamaniowych lub alarmów, jeśli je posiadamy. Poproś sąsiada aby w czasie Twojej nieobecności zwrócił uwagę na mieszkanie, zostaw mu numer kontaktowy do siebie.
W drodze
Sprawdźmy swój samochód przed wyjazdem. Światła, opony, oleje i płyny to podstawa skutecznego i bezpiecznego dotarcia do celu. Jadąc z dziećmi nie zapominajmy o ich bezpieczeństwie - zainstalujmy dla nich odpowiednie do wieku foteliki. Nie przewoźmy ich na przednich siedzeniach. Pamiętajmy o włączeniu świateł i zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Na drodze stosujmy się do ograniczeń prędkości i znaków drogowych - lepiej spóźnić się niż nie dojechać do celu. Rozsądnie planujmy trasę i czas przejazdu. Unikajmy pośpiechu, wyjedźmy wcześniej. Nie jedźmy w godzinach największego ruchu, to mniej bezpieczne i wydłużające czas przejazdu. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, są jeszcze inni jej użytkownicy - bądźmy kulturalni wobec innych kierowców. Zatrzymujmy się na odpoczynek w miejscach uczęszczanych - na stacjach benzynowych, przy motelach, restauracjach, nie w lesie czy w miejscach ciemnych, bezludnych. Poza miastem zwracajmy szczególną uwagę na poruszających się wręcz masowo na drogach powiatowych czy krajowych rowerzystów i pieszych. Niestety, rzadko są oni dobrze widoczni. Nie stosowanie oświetlenia przy rowerach to smutna rzeczywistość polskich dróg. Mało który pieszy posiada elementy odblaskowe na odzieży. W okresie zmierzchu rowerzyści i piesi dla naszego wzroku zlewają się z otoczeniem.