Bądź bezpieczny w Święta
W miejscu zamieszkania
Podczas zakupów
Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów i dużego ruchu w sklepach i na targowiskach. Pamiętajmy o tym, by na zakupy nie zabierać ze sobą dużych kwot pieniędzy a jedynie tyle, ile mniej więcej zamierzamy wydać. Nie trzymajmy pieniędzy w widocznym dla wszystkich wokoło miejscu płacąc za towar, nie pokazujmy zawartości portfela. Nośmy dokumenty i portfele w wewnętrznych kieszeniach odzieży, nigdy w torebkach, reklamówkach, siatkach, w tylnych kieszeniach spodni. Mając większą gotówkę przy sobie rozdzielmy ją i schowajmy w kilku kieszeniach. Trzymajmy torebki i podręczny bagaż przed sobą, nie na plecach. Zwracajmy uwagę wokół siebie w miejscach zatłoczonych, przy straganach, w kolejkach, na przystankach, w środkach komunikacji miejskiej. Bądźmy czujni, gdy wokół nas zaczyna robić się tłoczno - może to być sztuczny tłok wywołany przez grupę złodziei kieszonkowych. Nie pozostawiajmy w samochodach na widocznym miejscu żadnych przedmiotów, mogących zainteresować złodzieja.
Nasze mieszkania i domy
Okres świąteczny to także czas naszych wyjazdów do rodziny, nierzadko dłuższych nieobecności w domu. Pamiętajmy, żeby właściwie zabezpieczyć nasze mieszkanie, czy dom. Pozamykajmy wszystkie okna, wywietrzymy dom, kiedy przyjedziemy. Nie zostawiajmy w domach pieniędzy czy kosztowności - pieniądze wpłaćmy na konto, wartościowe rzeczy zdeponujmy. Oznaczmy sprzęt RTV w wiadomy tylko sobie sposób, odnotujmy numery fabryczne i schowajmy w bezpiecznym miejscu. Biżuterię sfotografujmy. Te czynności przydać się nam będą mogły w przyszłości. Zainwestujmy w sejf lub skarbczyk na stałe wmontowany w ścianę w miejscu niewidocznym. To skuteczne utrudnienie pracy złodziejom.
Używajmy, wyjeżdżając nawet na krótko, żaluzji antywłamaniowych lub alarmów, jeśli je posiadamy. Jeśli nam to nie wystarczy udajmy się do firmy zajmującej się ochroną mienia i wynajmijmy ochronę naszego domu na okres naszej nieobecności. Koszty będą na pewno niewspółmiernie niższe, niż ewentualne straty spowodowane włamaniem.
Ubezpieczmy nasz majątek od kradzieży.
W drodze
Sprawdźmy swój samochód przed wyjazdem. Światła, opony, oleje i płyny to podstawa skutecznego i bezpiecznego dotarcia do celu. Jadąc z dziećmi nie zapominajmy o ich bezpieczeństwie - zainstalujmy dla nich odpowiednie do wieku foteliki. Nie przewoźmy ich na przednich siedzeniach. Pamiętajmy o włączeniu świateł i zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Na drodze stosujmy się do ograniczeń prędkości i znaków drogowych - lepiej spóźnić się niż nie dojechać do celu. Rozsądnie planujmy trasę i czas przejazdu. Unikajmy pośpiechu, wyjedźmy wcześniej. Unikajmy dróg głównych, które są bardziej zatłoczone niż drogi gminne. Nie jedźmy w godzinach największego ruchu, to mniej bezpieczne i wydłużające czas przejazdu. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, są jeszcze inni jej użytkownicy - bądźmy kulturalni wobec innych kierowców. Zatrzymujmy się na odpoczynek w miejscach uczęszczanych - na stacjach benzynowych, przy motelach restauracjach, nie w lesie czy w miejscach ciemnych, bezludnych. Poza miastem zwracajmy szczególną uwagę na poruszających się wręcz masowo na drogach powiatowych czy krajowych rowerzystów i pieszych. Niestety, rzadko są oni dobrze widoczni. Nie stosowanie oświetlenia przy rowerach to smutna rzeczywistość polskich dróg. Mało który pieszy posiada elementy odblaskowe na odzieży. W okresie zmierzchu rowerzyści i piesi dla naszego wzroku zlewają się z otoczeniem. Pamiętajmy, że w konfrontacji z samochodem nie mają oni żadnych szans.
Pamiętajmy, że nad naszym bezpieczeństwem w zwiększonym zakresie czuwać będą policjanci. Do nich możemy się zawsze zwrócić o pomoc, poinformować ich o zdarzeniach drogowych, poprosić o interwencję.
Ostrowscy policjanci życzą mieszkańcom powiatu ostrowskiego oraz naszym Gościom zdrowych, spokojnych i pełnych uśmiechu Świąt Wielkiej Nocy, spokojnej i szerokiej drogi oraz bezpiecznych powrotów.