...a może zostanę Policjantem?
Zbliża się dużymi krokami okres w którym policjanci przechodzą na emeryturę - jest to zazwyczaj I kwartał roku. Będzie to zatem czas, kiedy konieczne będzie uzupełnienie kadrowe w jednostkach Policji, w tym również w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.
Właśnie teraz warto złożyć podanie o przyjęcie do służby w Policji, gdyż w tym okresie szanse na zatrudnienie w naszej Komendzie są bardzo duże.
Tak więc i Ty możesz zostać policjantem w ramach programu „REKRUT".
Program „REKRUT" zapewnia:
-
możliwość pozyskania pracy niezależnie od posiadanego doświadczenia zawodowego
-
ciekawą pracę
-
możliwość rozwoju zawodowego
-
precyzyjny system wynagrodzeń (między innymi 13 pensja, równoważnik za umundurowanie, dodatek na zagospodarowanie)
-
rozbudowany system socjalny (między innymi dofinansowanie do wypoczynku funkcjonariuszy i ich rodzin, równoważnik za brak lokalu mieszkalnego, pokrycie kosztów dojazdu do pracy
-
26 dni urlopu wypoczynkowego niezależnie od stażu pracy oraz urlop dodatkowy z tytułu stażu służby
-
nabycie po 15 latach służby praw emerytalnych (w wymiarze 40 % podstawy)
Kto może ubiegać się o przyjęcie do służby w Policji ?
Zgodnie z Ustawą o Policji służbę w tej formacji pełnić może: „(...) obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, nie karany, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować".
Jednakże „(...) komendant wojewódzki Policji może wyrazić zgodę na przyjęcie do służby w oddziałach prewencji Policji kandydata, który nie ma wykształcenia średniego jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego stwierdzono, że kandydat wykazuje szczególne predyspozycje do służby w Policji".
Podsumowując powyższe, kandydat do służby w Policji powinien posiadać:
-
obywatelstwo polskie
-
nieposzlakowaną opinię
-
co najmniej średnie wykształcenie (wyjątek: służba w oddziałach prewencji )
-
zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych
powinien ponadto:
-
korzystać z pełni praw publicznych
-
być nie karanym.
Przyjęcie do służby w Policji może nastąpić po odbyciu zasadniczej służby wojskowej albo po przeniesieniu do rezerwy (nie dotyczy kobiet)
Co cię czeka jeśli zdecydujesz ubiegać się o przyjęcie do służby w Policji ?
Osoba zainteresowana przyjęciem do służby w Policji musi pozytywnie przebrnąć postępowanie kwalifikacyjne, składające się z następujących etapów:
-
Ocena dokumentów i potwierdzenie prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym - KPP w Ostrowie Wielkopolskim.
-
Rozmowa wstępna - KWP w Poznaniu.
-
Test wiedzy - Szkoła Policji.
-
Test sprawności fizycznej - Szkoła Policji.
-
Test psychologiczny - KWP w Poznaniu.
-
Wywiad zorganizowany - KWP w Poznaniu.
-
Komisja lekarska - WKL MSWiA w Poznaniu
-
Postępowanie sprawdzające - KPP w Ostrowie Wielkopolskim.
Celem procesu doboru do służby jest potwierdzenie, czy kandydat spełnia wymienione wymogi oraz wybór najlepszych spośród kandydatów, którzy pozytywnie przeszli postępowanie kwalifikacyjne i posiadają określone preferencje. Otwarty i konkursowy charakter postępowania kwalifikacyjnego wprowadził centralny elektroniczny system ewidencji osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji tj. Centralny Rejestr Doboru Kandydatów (CRDK). Celem CRDK jest ewidencjonowanie wyników i na ich podstawie stworzenie listy osób w zależności od uzyskanych punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym oraz przyznanych punktów preferencyjnych. Po pozytywnym zakończeniu przez kandydatów wszystkich etapów postępowania kwalifikacyjnego zostanie utworzona lista rankingowa zawierająca nazwiska osób posortowane w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów.
Co cię czeka jeśli zostaniesz przyjętym do służby w Policji ?
Na początek przede wszystkim nauka. Osoba przyjęta do służby w Policji jest kierowana na szkolenie zawodowe podstawowe. Szkolenia takie prowadzą Szkoły Policji
(osoby przyjmowane do służby w KPP w Ostrowie Wielkopolskim najczęściej kierowane są do SP w Pile lub OSP KWP w Poznaniu), a czas szkolenia wynosi około 6 miesięcy.
Po szkole policjant pod okiem opiekuna służbowego kierowany jest do realizacji zadań służbowych. W okresie służby przygotowawczej (pierwszych 3 lat służby) z reguły jest to służba w pionie prewencyjnym - Sekcja Prewencji lub Sekcja Ruchu Drogowego. W przyszłości na policjantów z odpowiednim doświadczeniem i predyspozycjami czekają stanowiska służbowe w pionie kryminalnym (Sekcja Kryminalna, Sekcja Dochodzeniowo - Śledcza, Sekcja do walki z PG). Z czasem, dla najlepszych otwiera się możliwość służby na stanowiskach kierowniczych ...
Czy warto zostać Policjantem ?
Z cała pewnością tak!
Dla wielu młodych ludzi z powiatu ostrowskiego praca w Policji daje możliwość stabilizacji życiowej bez potrzeby opuszczania rodzinnych stron. Precyzyjny system wynagrodzeń oraz rozbudowany system socjalny stanowi silny fundament tej stabilizacji. Dodatkowo praca w Komendzie, której obiekt jest jednym z najnowocześniejszych
w województwie wielkopolskim oraz zgrany zespół pracowniczy są kolejnymi argumentami, które przemawiają za trafnością twojego wyboru.
Jednak niepodważalne jest to, że dzięki temu, jako funkcjonariusz publiczny masz wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie w którym mieszkasz.
Szczegółowych informacji dotyczących prowadzonego postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji udzielają pracownicy Zespołu Prezydialnego, Kadr i Szkolenia, codziennie w godzinach 7.30 - 15.30 - tel. służb. (062) 595 23 25 lub 26. Informacje te są również opublikowane na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim www.ostrow-wielkopolski.policja.gov.pl
Jeśli zatem jesteś mieszkańcem naszego Powiatu i chcesz zdobyć odpowiedzialną, ciekawą i pełną wyzwań pracę wstąp w nasze szeregi i zostań jednym z nas.