Aktualności

Bezpiecznie wakacje – Nie zostawiaj dziecka oraz zwierząt w samochodzie! Uwaga na wysokie temperatury.

Data publikacji 02.07.2025

Wystarczy tylko chwila, aby wydarzyło się nieszczęście. Nigdy nie zostawiajmy dziecka samego i osoby starszej w samochodzie, szczególnie w czasie upałów. Ta sama zasada dotyczy również zwierząt! W takich sytuacjach wnętrze pojazdu bardzo mocno się nagrzewa, co może zagrażać życiu i zdrowiu. Policjanci apelują również o to, aby w trakcie upałów dobrze przygotować się do jazdy samochodem.

Przypominamy, że wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Upały są szczególnie niebezpieczne osób starszych, dzieci i zwierząt - nie zapominajmy o tym szczególnie w trakcie podróży.

Od kilku dni w całym kraju panują bardzo wysokie temperatury. W takich warunkach samochody bardzo szybko się nagrzewaj. Temperatura w rozgrzanym aucie może sięgać nawet do 60 stopni Celsjusza.

Pamiętajmy o tym, żeby nie zostawiać ani dzieci, ani zwierząt w rozgrzanych samochodach, nawet jeśli wydaje nam się, że wychodzimy tylko na chwilę. W samochodzie stojącym w pełnym słońcu panuje tak wysoka temperatura, że dziecko czy zwierzę narażone jest na utratę zdrowia a nawet życia. Pozostawiona uchylona szyba w pojeździe wcale nie poprawia temperatury panującej wewnątrz samochodu, tak samo jak pojazd pozostawiony w miejscu zacienionym. Wówczas temperatura obniża się tylko o kilka stopni, co wcale nie zwiększa bezpieczeństwa dziecka czy zwierzęcia w nagrzanym wnętrzu samochodu.

Jeśli jednak widzimy, że dziecko, czy zwierzę znajdujące się w samochodzie i nie może czekać na pomoc Policji, nie bójmy się sami podejmować działań ratowania jego życia. W sytuacji, gdy dziecko, senior lub zwierzę jest uwięzione w pojeździe, a ich życie jest zagrożone z powodu wysokiej temperatury i braku odpowiedniej wentylacji, prawo dopuszcza wybicie szyby w celu ich ratowania. Działanie takie może być uznane za uzasadnione na podstawie stanu wyższej konieczności, o którym mowa w art. 26 par. 1 kodeksu karnego. Oznacza to, że osoba podejmująca takie działania ratunkowe nie ponosi odpowiedzialności karnej ani cywilnej, pod warunkiem, że jej interwencja była adekwatna do istniejącego zagrożenia.

Jak prawidłowo reagować, gdy zauważymy dziecko, osobę starszą lub zwierzę w rozgrzanym samochodzie:

-zareaguj - pukaj w szybę, uderzaj w karoserię i nawołuj,

-podejmuj próbę otwarcia samochodu lub bagażnika,

-jeżeli nie uda Ci się otworzyć pojazdu, rozbij szybę,

-po dostaniu się do środka auta natychmiast wyciągnij osobę lub zwierzę,

-powiadom odpowiednie służby,

-wyciągniętą osobę przenieś w zacienione, przewiewne miejsce,

-sprawdź przytomność i oddech,

-jeżeli stwierdzisz, że osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, schłodź ją, w tym celu poluzuj lub rozepnij jej odzież i ułóż w pozycji bocznej bezpiecznej,

-jeżeli osoba nie oddycha natychmiast rozpocznij resuscytację.
 

Jak prawidłowo przygotować się do podróży:

-bądź wypoczęty,

-zadbaj o właściwą temperaturę wewnątrz pojazdu,

-pamiętaj o zabraniu wody,

-zaplanuj swoją trasę,

-rób przerwy w podróży,

-uwzględnij porę dnia, miejsca wypoczynku,

-obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów: drżenie, potliwość, zawroty głowy – w przypadku złego samopoczucia przerwij jazdę i w miarę potrzeby zwróć się o pomoc do lekarza.

W czasie podróży, jak również w trakcie letniego wypoczynku, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, kieruj się zdrowym rozsądkiem i postępuj w taki sposób, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia.

Nie bądź obojętny! Podczas upałów zwróćmy uwagę czy w naszym otoczeniu ktoś nie potrzebuje pomocy: dziecko, zwierzę pozostawione w zamkniętym samochodzie czy starsza osoba, która zasłabła na skutek wysokiej temperatury powietrza. W takiej sytuacji poinformujmy odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.


 

Powrót na górę strony