Aktualności

Kolejne zdarzenie z udziałem użytkowania hulajnogi elektrycznej. Apelujemy o przestrzeganie przepisów i zasad użytkowania.

Data publikacji 07.05.2025

Na drogach powiatu ostrowskiego coraz częściej można spotkać użytkowników hulajnóg elektrycznych. Niestety wiąże się to z większą ilością zdarzeń drogowych z udziałem osób poruszających się tego typu pojazdem. 5 maja 2025r. 15-letni kierujący nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu pojazdowi, zderzył się z nim i trafił do szpitala.

5 maja 2025r. ostrowska Policja została powiadomiona o zdarzeniu drogowym w Ostrowie Wielkopolskim z udziałem kierującego hulajnogą elektryczną. Jak wynikało z ustaleń policjantów będących na miejscu, 15-letni użytkownik hulajnogi elektrycznej, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu pojazdowi. W wyniku czego doszło do ich zderzenia. Młody kierujący z obrażeniami został przewieziony do szpitala.

To zdarzenie nie jest pojedynczym przypadkiem. Niestety na drogach powiatu ostrowskiego coraz częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych.

Zwolennicy podróży hulajnogą elektryczną muszą pamiętać, że wiąże się to ze znajomością i stosowaniem przepisów. Przypominamy zatem najważniejsze zasady bezpieczeństwa:

Hulajnoga elektryczna: obowiązki


Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:


    • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
    • zachowanie szczególnej ostrożności,
    • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.


Hulajnoga elektryczna: uprawnienia


Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.


Hulajnoga elektryczna: dzieci


Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: zakazy
Przepisy zabraniają:


    • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
    • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
    • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,


Hulajnoga elektryczna: parkowanie


Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:


    • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
    • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,
    • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest  nie mniejsza niż 1,5 m.


Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.

 

Powrót na górę strony