Hulajnogi elektryczne – pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa
W ostatnim czasie na terenie powiatu ostrowskiego doszło do groźnego zdarzenia z udziałem użytkownika hulajnogi elektrycznej. Policjanci apelują o ostrożność do wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Na drogach powiatu ostrowskiego coraz częściej można spotkać użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz UTO (urządzeń transportu osobistego). Niestety wiąże się to z większą ilością zdarzeń drogowych z udziałem osób poruszających się tego typu pojazdami.
Bez względu na to, czy poruszamy się rowerem, czy też hulajnogą, to zawsze powinniśmy przede wszystkim dbać o własne bezpieczeństwo. Co prawda nie ma prawnego obowiązku noszenia przez tę grupę „kierowców” kasku. Jednak należy pamiętać, że tego rodzaju ochrona naszej głowy potraf uchronić nas przed poważnymi urazami.
Wszystkie osoby poruszające się takim środkiem transportu są uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to, że mają zarówno swoje prawa, jak i obowiązki. Prawo drogowe, kodeks karny oraz kodeks wykroczeń obowiązują także na hulajnodze. Przepisy regulują wiele istotnych kwestii.
Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
-
od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
-
od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;
-
dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Hulajnoga elektryczna: obowiązki
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:
-
korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
-
korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
-
sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
-
zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO, UWR, kolumna pieszych);
-
w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:
-
jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
-
zachowanie szczególnej ostrożności;
-
ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
-
Hulajnoga elektryczna: zakazy
Przepisy zabraniają:
-
kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
-
przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
-
ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
-
czepiania się pojazdów;
-
jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
-
ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.
Urządzenia Transportu Osobistego
Urządzenie transportu osobistego (UTO) – to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe np. deskorolka elektryczna, urządzenie samobalansujące.
UTO: uprawnienia
-
od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
-
od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;
-
dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
UTO: korzystanie z drogi
Kierujący urządzeniem UTO nie może korzystać z jezdni. Jest obowiązany korzystać z:
-
drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
-
gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów może korzystać z chodnika.
Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, kierujący UTO musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.
UTO: obowiązki
Osoba poruszająca się na UTO jest obowiązana:
-
zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu;
-
jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
-
sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
-
zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO, UWR, kolumna pieszych).
UTO: zakazy
Kierującemu urządzeniem transportu osobistego zabrania się:
-
kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie,
-
ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
-
przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
-
czepiania się pojazdów;
-
ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku;