Płacąc za zakupy cudzą kartą płatniczą popełniasz przestępstwo. 46-latek usłyszał zarzuty
Posługiwanie się cudzą kartą płatniczą, bez względu na wykorzystaną kwotę pieniędzy jest przestępstwem. Przekonał się o tym 46-letni mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego, który kilkanaście razy dokonał płatności w sklepach na cudzy rachunek. Mężczyznę ustalili i zatrzymali policjanci z Wydziału Kryminalnego.
7 lutego br., policjanci przyjęli zawiadomienie dotyczące przywłaszczenia karty płatniczej. Z relacji zawiadamiająceego wynikało, że zgubił kartę, a osoba, która ją znalazła zdążyła już kilkanaście razy posłużyć się kartą, płacąc zbliżeniowo w rożnych punktach handlowych.
W trakcie postępowania policjanci zabezpieczyli m. in. nagrania z monitoringów, które jak się okazało zarejestrowały wizerunek sprawcy przestępstwa. Mężczyzna, który przywłaszczył kartę został szybko rozpoznany przez funkcjonariuszy. Już następnego dnia został zatrzymany. Policjanci ustalili, że mężczyzna dokonał 16 nielegalnych transakcji, kupując m.in. kawę, alkohol, słodycze, papierosy.
Na podstawie zebranego materiału dowodowego funkcjonariusze z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego przedstawili 46-latkowi zarzuty przywłaszczenia oraz kradzieży z włamaniem do rachunku bankowego pokrzywdzonego.
Przypominamy! Płatność zbliżeniowa cudzą kartą to przestępstwo kradzieży z włamaniem. Sprawca pokonując zabezpieczenia włamuje się do systemu elektronicznego i kradnie pieniądze stanowiące cudzą własność. Za przestępstwo kradzieży z włamaniem na podstawie art. 279 § 1 kk grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.
Apelujemy! W przypadku odnalezienia jakichkolwiek dokumentów, czy też kart bankomatowych należy niezwłocznie przekazać je do organu wydającego, lub Policji. Osoby, które zgubiły lub została im skradziona karta płatnicza, powinny natychmiast powiadomić placówkę bankową i zablokować możliwość dokonywania płatności przez osoby nieuprawnione, co pozwoli uniknąć utraty środków znajdujących się na koncie.