Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa 2022

Data publikacji 20.01.2023

O tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym narzędziem komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją wie już większość mieszkańców naszego powiatu. Świadczyć może o tym liczba blisko 1500 zgłoszeń odnotowanych w 2022 roku na terenie naszego regionu.

W 2022 roku najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, których było 729. Kolejną, najczęściej występującą kategorią, było nieprawidłowe parkowanie (221). Policjanci w minionym roku często weryfikowali także wskazane miejsca gdzie miało dochodzić do spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (151) . Zgłaszana była też niewłaściwa infrastruktura drogowa (59) czy zła organizacja ruchu drogowego (26). Pozostałe, najczęściej występujące nieprawidłowości, jakie nanieśli na mapę zgłaszający to: grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją (79), akty wandalizmy, dzikie wysypiska śmieci, a także wałęsające się bezpańskie psy. Pojawiło się też kilka zgłoszeń odnośnie żebractwa, czy osób bezdomnych wymagających pomocy.
Zdarzały się też sytuacje, gdzie naniesione zagrożenia był żartem lub pomyłką. Nie wszystkie zgłoszenia zostały też potwierdzone.

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna. Wystarczy wejść w specjalną zakładkę „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Aby usprawnić komunikację zostały przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybkie i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 7 dni na jego weryfikację od momentu naniesienia zagrożenia na mapę. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby. W aplikacji dodano również możliwość zamieszczania zdjęć oraz krótkich opisów zagrożeń, co znacząco ułatwia proces weryfikacji zgłoszonego zagrożenia.

Policjanci apelują!

Mając na uwadze okres zimowy, zagrożenia wynikające z bezdomności, uzależnień od alkoholu i używek oraz status ludzi starszych, którzy niejednokrotnie są skazani na samych siebie, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Powrót na górę strony