Stanowcze reakcje na nietrzeźwych kierujących
Prowadząc pojazd jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie ale również za osoby, które z nami podróżują oraz innych użytkowników dróg. Dlatego nie ma taryfy ulgowej dla osób, które świadomie stwarzają zagrożenie dla innych wsiadając za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. W ostatnich dniach policjanci z Ostrowa Wielkopolskiego wyeliminowali z dróg czterech mężczyzn, którzy pomimo wypitego alkoholu ruszyli w drogę jako kierujący.
Wsiadając za kierownicę pojazdu powinniśmy być świadomi, iż bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie ale również za przewożonych pasażerów i innych użytkowników dróg. Jest to oczywiste ponieważ jeśli z powodu naszego zaniedbania lub brawury doprowadzimy do zdarzenia to ucierpieć przecież mogą osoby trzecie, które zachowały wszelką ostrożność. Tym bardziej jeśli wiemy, że nie możemy prowadzić ponieważ wcześniej piliśmy alkohol i pomimo tego wsiadamy za kierownicę to świadomie ryzykujemy życiem innych. W ostatnich dniach policjanci z ostrowskiej komendy zatrzymali czterech kierujących w stanie nietrzeźwości.
19 lipca, został zatrzymany 43-latek. Mężczyzna kierował samochodem mając w organizmie blisko 2 promile alkoholu.
20 lipca, policjanci zatrzymali nietrzeźwego motorowerzystę. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 36-latka 2 promile alkoholu. Dodatkowo mężczyzna tłumaczył, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.
Tego samego dnia, dyżurny komendy otrzymał informację o nietrzeźwym kierowcy nissana, który został ujęty przez 36-letniego mężczyznę. Zgłaszający tłumaczył, że jadąc swoim samochodem zwrócił uwagę na kierowcę, który zjeżdżał na przeciwny pas ruchu, jechał tzw. wężykiem, gdy tylko kierujący się zatrzymał mężczyzna natychmiast podszedł do samochodu i zabrał kluczyki. Okazało się, że 49-latek wsiadł za kierownicę samochodu mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu.
Z 21/22 lipca, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 30-latka. Mężczyzna miał w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu.
Kodeks karny za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznym na okres co najmniej 3 lat i świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł., na rzecz Funduszu Wsparcia Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej.