"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" - jak bezpiecznie wypoczywać w wakacje
Trwające wakacje, to intensywna służba dla ostrowskich policjantów. Mundurowi w tym czasie szczególnie dbają o najmłodszych, w szczególności podczas wypoczynku. W ramach prowadzonych przez cały okres wakacji działań dzielnicowi i profilaktycy odwiedzają półkolonie i inne miejsca wypoczynku, gdzie rozmawiają z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi o bezpieczeństwie w okresie letnim.
Żeby wakacyjny wypoczynek był bezpieczny należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w wielu sytuacjach – na drodze, będąc pieszym, kierującym jednośladem czy samochodem, ale również w miejscach, gdzie będziemy spędzać czas wypoczywając – nad wodą, w lesie, w górach. Dlatego też, w trosce o bezpieczeństwo policjanci nie tylko kontrolują ruch na drogach i miejsca zbiorowego wypoczynku. To okres, kiedy dzielnicowi, profilaktycy i policjanci drogówki omawiają z dziećmi, młodzieżą ale także dorosłymi kwestie bezpieczeństwa, w tym w szczególności nad wodą. To bardzo ważne informacje, gdyż trwające ciepłe dni sprawiają, że możemy spotkać już plażowiczów i miłośników wypoczynku nad wodą.
Policjanci podczas spotkań przekazują materiały profilaktyczne, rozmawiają z osobami wypoczywającymi nad wodą i apelują o ostrożność i rozwagę w trakcie kąpieli. Funkcjonariusze przypominają, że zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie, bez względu na porę roku.
Pamiętajmy, aby właśnie aktywność nad wodą połączyć z rozwagą – nigdy z brawurą. Jeśli jest taka możliwość wybierajmy te miejsca plażowania czy kąpieli wodnych, w których nad wypoczywającymi czuwają wykwalifikowani ratownicy. Pamiętajmy, że ratownik jest bardzo ważną osobą na kąpielisku i należy stosować się do wszystkich jego poleceń, również wydawanych przez umieszczane przez niego znaki, np. czerwona flagę, która oznacza zakaz kąpieli.
Poniżej przedstawiamy kilka zasad, do których należy stosować się podczas wypoczynku nad wodą:
* Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
* Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
* Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
* Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo - nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć - może zdarzyć się, ze natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem
* Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
* Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
* Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne" - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
* Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
* Brawura i ryzyko przyczyną wypadków - odpoczywając nad wodą pamiętamy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
Szczególną opieką otaczamy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujemy osoby małoletnie tak aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.
Gdy potrzebna pomoc - jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie nie stoimy bezczynnie tylko niezwłocznie udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby.
Obecność policjantów nad wodą i ogólnopolska akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą” to zwrócenie uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może rekreacja wodna i promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie ograniczanie takich wypadków.
Ale wakacje to nie tylko wypoczynek nad wodą. To również okres wyjazdów na wczasy, kolonie, obozy, nieraz również uprawianie sportów, wymagających przygotowania, właściwej kondycji, a także niezbędnego wyposażenia, jak np. trudniejsze górskie trekkingi czy wspinaczka górska. Pamiętajmy o właściwym przygotowaniu się na takie wyjazdy, nie przeceniajmy swoich możliwości, a jeśli to możliwe, najlepiej korzystajmy z opieki wykwalifikowanych przewodników.