Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad 100 km/h w obszarze zabudowanym

Data publikacji 28.09.2017

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim zatrzymali prawo jazdy kobiecie, która, nie zważając na bezpieczeństwo swoje i innych, pędziła z prędkością 106 km/h przy dopuszczalnej 50 km/h.

Zatrzymanie prawa jazdy, mandat i punkty karne - to efekt przekraczania prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym przez kierujących pojazdami. Pomimo, że przepisy te funkcjonują od ponad 2 lat nadal nie wszyscy kierowcy respektują prawo.

Wczoraj, 27 września policjanci ostrowskiej drogówki zatrzymali uprawnienia do kierowania 38-letniej kobiecie. Kierująca autem pędziła przez wieś z prędkością 106 km/h przy dopuszczalnej 50 km/h.

Przypominamy kierowcom, że od 18 maja 2015 roku obowiązują przepisy dotyczące zatrzymywania prawa jazdy nadające Policji uprawnienie zatrzymania prawa jazdy w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym oraz przewożenia nadmiernej liczby osób w pojeździe. Uprawnienie to pozwala policjantom po ujawnieniu takiego czynu zatrzymać prawo jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który w drodze decyzji administracyjnej formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Kierowco musisz pamiętać, że starosta decyzję wyda niezależnie od tego czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta podczas kontroli. Podmioty, które są uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z wyżej opisanych czynów i na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązuje kierowcę do zwrotu dokumentu, jeśli nie został on zatrzymany podczas kontroli.

Trzymiesięczny okres, na jaki zatrzymane jest prawo jazdy, zacznie biec od daty faktycznego zatrzymania dokumentu przez policjanta, jeśli natomiast ta czynności nie miała miejsca podczas kontroli drogowej, wówczas dopiero od momentu zwrotu dokumentu do właściwego organu.


Jeżeli osoba, której zatrzymano prawo jazdy na trzy miesiące, pomimo wydanej decyzji administracyjnej, dalej kieruje pojazdem i zostanie zatrzymana, jako kierujący (nie musi popełnić wykroczenia drogowego) wówczas okres administracyjnego zatrzymania prawa jazdy wydłuża się do 6 miesięcy. Jeżeli osoba kieruje pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy, starosta wyda decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowanie pojazdem, po tej decyzji staje się przestępstwem z art. 180 a KK, podobnie jak kierowanie pojazdem w przypadku, kiedy została wydana decyzja o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdem z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych.

Pamiętajmy, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą tylko ich sprawcy. W wielu przypadkach skutki nieodpowiedzialnych zachowań, odczuwają także inni uczestnicy ruchu drogowego, szczególnie ci niechronieni. Apelujemy więc o rozsądek przy „dodawaniu gazu”.

Powrót na górę strony