Apelujemy o ostrożność na drogach - Wydarzenia - KPP Ostrów Wlkp

Wydarzenia

Apelujemy o ostrożność na drogach

Data publikacji 04.10.2016

pol116Okres jesienny na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, jest mgła. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie może dojść do wypadków i kolizji. Tylko wczoraj ostrowscy policjanci odnotowali 17 zdarzeń drogowych.

Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych w takich jesiennych warunkach jest „najechanie" na inne pojazdy, wynikające z niezachowania bezpiecznego, czyli niezbędnego do uniknięcia zderzenia, odstępu od innego, najczęściej jadącego przed nami pojazdu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas hamowania, wykonywania manewrów wyprzedzania oraz omijania i wymijania, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, czy nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Tylko wczoraj, policjanci ostrowskiej komendy odnotowali 17 zdarzeń drogowych. W jednym przypadku policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującemu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem, jadąc ulicą Głogowską w Ostrowie Wielkopolskim nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, który przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych. W wyniku tego zdarzenia, 18-latek trafił do ostrowskiego szpitala.

Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem.

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Wielu z kierujących ryzykuje zdrowie, a co najgorsze życie swoje i innych użytkowników dróg: kierowców, pasażerów, podróżujących z rodzicami dzieci, pieszych. Zwolnijmy, zachowajmy maksimum ostrożności, aby nie dochodziło do niepotrzebnych tragedii.