Aby podróż autokarem była bezpieczna - Wydarzenia - KPP Ostrów Wlkp

Wydarzenia

Aby podróż autokarem była bezpieczna

Data publikacji 19.01.2016

busOd wczoraj trwają ferie zimowe w naszym powiecie. W tym okresie wiele z naszych pociech wyjedzie na zorganizowane zimowiska. Aby podróż autokarem należała do udanych, należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków.

Jak co roku policjanci ruchu drogowego rozpoczynają akcję „Bezpieczne ferie". Czuwają nad bezpieczeństwem sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą są objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież.

W całej Polsce można sprawdzić stan techniczny autokarów. Podczas kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół.

Funkcjonariusze przypominają rodzicom i opiekunom o kilku podstawowych zasadach, aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna:

- Przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Zrób to najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem osobiście lub telefonicznie kontaktując się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

Zapamiętaj - jeżeli masz uzasadnione podejrzenia, co do stanu kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony, wycieki płynów eksploatacyjnych itp.) natychmiast wzywaj policję !

- Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest nie w porządku.

Zapamiętaj - warto czasami poczekać godzinę dłużej na przyjazd policji i spać spokojnie. Wycieczkę można powtórzyć, lecz skutków wypadku drogowego już się nie odwróci.

- Dla pełniejszego bezpieczeństwa dobrze jest w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, aby w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym.

- Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.

- Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku autokaru).

Zapamiętaj - w przejściach autobusu nie mogą znajdować się dodatkowe miejsca siedzące, a w czasie jazdy dzieci nie mogą spacerować po autobusie, stawać na siedzeniach, między siedzeniami i wychylać się przez okna. Jeżeli autobus jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa przewożone w nim dzieci muszą mieć je zapięte.

- Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę - około jednej godziny na posiłek. Kierowcy autobusów powinni stosować się do czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku.

Zapamiętaj - Po każdej przerwie w podróży sprawdź stan liczbowy dzieci.

- Pamiętajmy, że opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci.

Zatem w sytuacji, gdy kierujący autokarem łamie elementarne zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, wyprzedza na trzeciego, rozmawia przez telefon komórkowy itp.) nie bądź biernym obserwatorem jego poczynań lecz zdecydowanie zwróć mu uwagę. Jeżeli po podróży masz zastrzeżenia do zachowania kierowcy koniecznie przekaż je przewoźnikowi.

- Dojeżdżając do miejsca przeznaczenia należy odpowiednio wcześniej poinformować dzieci o przygotowaniu się do wyjścia. Opiekunowie powinni zadbać, aby dzieci nie wybiegały spoza autokaru a po zakończeniu podróży bezpiecznie poruszały się jako piesi.

Apelujemy także do właścicieli i dystrybutorów autokarów, aby przed wyjazdami ze zorganizowanymi grupami dzieci i młodzieży dokonali przeglądu technicznego pojazdów w uprawnionych stacjach kontroli niezależnie nawet od posiadanych aktualnych badań technicznych. Da to pewność, że pojazd którym będzie podróżowało kilkadziesiąt dzieci jest naprawdę sprawny, a tym samym pozwoli uniknąć jego ewentualnych awarii w trakcie podróży, które mogą być w ten sposób wyeliminowane już przed jej rozpoczęciem.

Kontrole autokarów wyjeżdżających z wycieczkami, odbywają się na parkingu przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji przy ul. Odolanowskiej 19 oraz na ul. Wrocławskiej 93 - parking Kuźnia ZNTK - po wcześniejszym umówieniu. Żeby uniknąć oczekiwania na wolny patrol, organizator wyjazdu musi wcześniej powiadomić policję o chęci i terminie i miejscu planowanej kontroli autokaru. Zgłoszenia prosimy kierować pod numery telefonów: 62 73 77 209 lub 213 oraz 62 73 77 260.

Ponadto, zapraszamy na stronę internetową: www.bezpiecznyautobus.gov.pl

Pamiętajmy! Każdy rodzic lub opiekun może poprosić policję o kontrolę autobusu.