Policjanci zapowiadają kontrole jednośladów - Wydarzenia - KPP Ostrów Wlkp

Wydarzenia

Policjanci zapowiadają kontrole jednośladów

Data publikacji 02.07.2015

drogowkaWakacje i słoneczna pogoda skłaniają wielu z nas do korzystania z jednośladów. Rowery, motorowery i motocykle pojawiają się w większej ilości na drogach niż zazwyczaj. Cykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i tak jak kierowcy samochodów czy piesi mają swoje uprawnienia i obowiązki. Przez najbliższy tydzień ostrowscy policjanci będą baczniej przyglądać się ich poczynaniom na drogach.

Rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści są zaliczani do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oczywiście nie oznacza to, że nie posiadają oni żadnych praw. Są tak jak pozostali kierowcy samochodów oraz piesi pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, mając swoje uprawnienia ale i obowiązki. Mówiąc o niechronionych uczestnikach ruchu drogowego, do których zalicza się też pieszych, mamy na myśli ich zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami zdarzeń drogowych.

Cyklistów nie chroni karoseria samochodu, nie posiadają pasów bezpieczeństwa, dlatego każde zdarzenie drogowe z ich udziałem w znacznym stopniu zagraża zdrowiu, a nawet życiu. W trosce o bezpieczeństwo cyklistów policjanci ostrowskiej drogówki przez najbliższy tydzień będą baczniej przyglądać się ich poczynaniom na drogach.

Policjanci będą sprawdzać czy rowerzyści korzystają w wyznaczonych miejscach ze ścieżek rowerowych, czy ich rowery są odpowiednio wyposażone. Mundurowi będą zalecać stosowanie elementów odblaskowych i kasków ochronnych. Szczególną uwagę policjanci będą zwracać na sygnalizowanie zamiaru wykonania manewru przez rowerzystów. Pozwoli to innym uczestnikom na odpowiednio wcześniejszą reakcję. Kontroli zostanie poddany stan techniczny motocykli i posiadane uprawnienia do kierowania tymi pojazdami. W każdym też przypadku mundurowi będą kontrolować trzeźwość kierowców jednośladów. Pod lupę funkcjonariuszy pójdzie także zachowanie się innych uczestników ruchu drogowego w stosunku do cyklistów zwłaszcza w rejonach przejazdów rowerowych.

Wszystkie działania policjantów mają jeden cel - poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Nie zmienia to faktu, że w dużej mierze ten stan bezpieczeństwa zależy od nas samych, od naszego rozsądku i przestrzegania przepisów drogowych.

Opr.

asp. szt. Artur Kurczaba