Świąteczny weekend na drogach - Wydarzenia - KPP Ostrów Wlkp

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

Świąteczny weekend na drogach

Data publikacji 27.12.2016

Zwiększona liczba policjantów Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim czuwała nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas Świąt Bożego Narodzenia. Podczas trwania działań na terenie powiatu ostrowskiego doszło do 1 wypadku oraz 23 kolizji. Policjanci zatrzymali 7 nietrzeźwych kierujących.

Przez okres trwania tegorocznych świąt kilkudziesięciu policjantów ostrowskiej komendy czuwało nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego miasta i powiatu. Działania prewencyjne „Bezpieczne święta" ostrowscy funkcjonariusze rozpoczęli już od 23 grudnia. Przez cztery dni trwania akcji mundurowi kładli szczególny nacisk na bezpieczeństwo podróżujących w tych dniach po terenie powiatu ostrowskiego. Policjanci ruchu drogowego pełnili służbę na przebiegających przez teren naszego powiatu drogach krajowych.

Od 23 do 26 grudnia na drogach powiatu ostrowskiego doszło do 1 wypadku. Funkcjonariusze odnotowali 23 kolizje. Niestety w dalszym ciągu policjanci zatrzymują na naszych drogach kierowców, którzy decydują na jazdę na tzw. „podwójnym gazie".

Policjanci zatrzymali 7 nietrzeźwych kierujących - m. in. nietrzeźwego motorowerzystę - 38-latek miał ponad 2 promile alkoholu, 59-latka, który doprowadził do kolizji mając blisko 2 promile alkoholu, oraz 32-latkę, która na parkingu doprowadziła do kolizji z 3 pojazdami. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jej organizmie 3,4 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali również kierującego, który 25 grudnia doprowadził do zdarzenia drogowego. 20-latek kierujący pojazdem marki BMW, jadąc ulicą Grabowską w kierunku ul. Kaliskiej, na skrzyżowaniu z ulicą Witosa wjechał na środek ronda, następnie uderzył w bariery ochronne rozdzielające jezdnię od chodnika, następnie w ogrodzenie Targowiska Miejskiego po czym zatrzymał się na betonowym murze ogradzającym cmentarz przy ulicy Grabowskiej. Kierujący oddalił się z miejsca zdarzenia. Po chwili policjanci ustalili kierującego. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie.

23 grudnia około godziny 16:50 w Nowych Skalmierzycach na ulicy Kaliskiej doszło do zdarzenia drogowego. Z dokonanych na miejscu ustaleń policjantów, wynika, że 16-letnia dziewczyna na oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona przez samochód marki Opel Corsa, którym kierował 20-latek. W wyniku tego zdarzenia 16-latka została przewieziona do ostrowskiego szpitala. Kierujący samochodem był trzeźwy. Za rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci zatrzymali 20-latkowi prawo jazdy do dyspozycji sądu.

Ogółem na polskich drogach doszło do 167 wypadków, w których zginęło 18 osób, zaś 210 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 545 nietrzeźwych kierowców. Dane wskazują, że bilans tegorocznego świątecznego weekendu jest lepszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Porównując ten okres do analogicznego z ubiegłego roku jest to o 10 wypadków mniej. W roku poprzednim na drogach zginęło 18 osób, a o 36 więcej zostało rannych. Policjanci w tym roku zatrzymali 545 nietrzeźwych kierowców, podczas gdy w roku ubiegłym 735.

Pomimo że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia były bezpieczniejsze od ubiegłorocznych, to jednak odnotowano tragiczne zdarzenia. Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych, od decyzji, które podejmujemy.

Dziękujemy wszystkim kierującym, którzy z odpowiedzialnością zachowywali się na drogach naszego powiatu i stosowali się do przepisów ruchu drogowego.