Profilaktyka

Ostrowscy policjanci wraz z PaTowiczami na II Ogólnopolskim Zlocie PaTPORTÓW w Wolsztynie

p1080124_800x600Fantastyczna atmosfera, przyjacielskie relacje oraz ogrom dobrej energii! W taki właśnie sposób można podsumować II Ogólnopolski Zlot PaTPORTóW, który w dniach 14-15 maja 2016 roku odbył się w Wolsztynie. W tegorocznej akcji edukacyjno-profilaktycznej w Wielkopolsce wzięło udział ponad 600 PaTowiczów z całej Polski. Wśród tak dużej publiczności niemal 50 osobową grupę stanowiła młodzież z powiatu ostrowskiego, która pojechała do Wolsztyna z pedagogami i policjantami ostrowskiej komendy.

Przesłaniem wydarzenia było jak zawsze utrwalanie wśród młodzieży przekonania, że najważniejsze jest BEZPIECZEÑSTWO!

Tegoroczny Zlot PaTPORTóW oficjalnie rozpoczął się hymnem PaT „Nie wracajmy jeszcze na ziemię" oraz prezentacją LipDub-u z pierwszego Zlotu, który odbył się rok temu w Bydgoszczy. W uroczystym otwarciu II Ogólnopolskiego Zlotu PaTPORTóW, który poprowadził Grzegorz Jach - autor programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty" udział wzięli:

  • mł. insp. Konrad Chmielewski - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu,

  • dr Krzysztof Błaszczyk - przedstawiciel Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu,

  • Janusz Frąckowiak - Starosta Powiatu Wolsztyńskiego,

  • Wojciech Lis - Burmistrz Wolsztyna,

  • nadkom. Maciej Purol - Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu,

  • insp. Zbigniew Drzymała - Komendant Powiatowy Policji w Wolsztynie

oraz przedstawiciele sądownictwa, straży miejskiej, sanepidu, OHP, oświaty, kultury, leśnictwa i funkcjonariusze Policji z wszystkich komend powiatowych i miejskich wielkopolskiego garnizonu.

Z największej profilaktycznej sceny w kraju, którą 14 maja 2016 roku była estrada II Zlotu PaTPORTóW w Wolsztynie słowa do młodzieży skierowali:

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu

Starosta powiatu Wolsztyńskiego:

Burmistrz miasta Wolsztyn

Przedstawiciel Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty

Podczas uroczystej Gali Zlotu oficjalne nominacje oraz statuetki Zlotu otrzymały PaTPORTY m.in. z Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Odolanowie, Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach.

PaTowicze po raz kolejny udowodnili, że można się świetnie bawić, tańczyć, śpiewać bez alkoholu, narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych.

Równolegle ze ZLOTEM odbywało się szkolenie liderów, kapitanów i opiekunów PaTPORTóW oraz policjantów profilaktyków z Wielkopolski poprowadzone przez Impresariat programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty".

W odniesieniu do aktualnej sytuacji w kraju dotyczącej sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne tzw. „dopalacze", szczególnie istotne jest wzmacnianie w procesie wychowawczym profilaktyki rówieśniczej. Program PaT Komendy Głównej Policji proponuje w swojej strategii działania profilaktyczno-edukacyjne adresowane do młodzieży szkolnej. ZLOT PaTPORTóW dokładnie wpisuje się w tę koncepcję i w kampanię MSWiA „Dopalacze kradną życie".

Strategia programu PaT oparta jest na tworzeniu struktury niższej wobec młodzieżowych miejskich i powiatowych grup PaT. Podstawową strukturę organizacyjną stanowi PaTPORT, który może być utworzony samodzielnie w każdej placówce szkolnej lub wychowawczej. PaTPORT to najnowsze i najprostsze rozwiązanie organizacyjne dla osób zainteresowanych zainicjowaniem lub włączeniem już prowadzonych działań metodą twórczej profilaktyki rówieśniczej do ogólnopolskiego programu edukacyjno-profilaktycznego Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty" realizowanego w kraju od 2006 roku.

{galeria}II Zlot PaTPORTOW Wolsztyn{/galeria}