Cyberprzemoc - tematem spotkań z uczniami - Profilaktyka - KPP Ostrów Wlkp

Profilaktyka

Cyberprzemoc - tematem spotkań z uczniami

dsc_7183_800x600Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim spotkali się wczoraj z uczniami z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ociążu. Funkcjonariusze przedstawili zagrożenia, na które młodzież napotkać może w internecie. Chodzi o tzw. cyberprzemoc i łamanie prawa w sieci. Z problemem „Cyberprzemocy" we współczesnym świecie boryka się całe społeczeństwo, dlatego też bardzo ważne jest uświadamianie użytkownikom jak rozpoznawać wirtualne niebezpieczeństwo i jak radzić sobie z nim w przypadku, gdy staniemy się jego ofiarą.

Ostrowscy policjanci podczas wczorajszego spotkania z młodzieżą zwrócili szczególną uwagę na zjawisko cyberprzemocy, czyli prześladowania, zastraszania, nękania i wyśmiewania innych osób za pomocą technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Mundurowi rozmawiali z uczniami nt. wirtualnego świata, jakim jest internet oraz omawiali niebezpieczne sytuacje, które mogą ich spotkać podczas korzystania z elektronicznej sieci. Nadkom. Krzysztof Kula tłumaczył uczniom w jaki sposób rozmawiać z innymi w „sieci", tak, aby nie naruszyć ich godności i prywatności.

Specjalnie przygotowana przez policjantów prezentacja multimedialna przedstawiła problem cyberprzemocy. Młodzież dowiedziała się jakie przestępstwa są najczęściej popełniane w sieci.

Mundurowi poruszali także tematy związane z nielegalnym ściąganiem i udostępnianiem plików, wykorzystywaniem publikacji internetowych w pracach szkolnych oraz umieszczaniem bez zgody innych osób ich zdjęć i nagrań z telefonów komórkowych w „sieci". Objaśnili, jakie czynności prawne podejmuje Policja w celu zlokalizowania osoby podejrzewanej o popełnienie przestępstwa w sieci.

Policjanci przypomnieli uczniom, że należy pamiętać, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co i w jaki sposób robi - również w Internecie.

{galeria}CyberOciaz{/galeria}