Świadomy senior. Spotkanie z członkami Klubu Seniora "Złoty wiek" - Profilaktyka - KPP Ostrów Wlkp

Profilaktyka

Świadomy senior. Spotkanie z członkami Klubu Seniora "Złoty wiek"

dsc_5984_800x600Wczoraj, 27 stycznia ostrowscy policjanci spotkali się z seniorami. Głównym celem tego spotkania, było uświadomienie starszych osób i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „na wnuczka" czy „policjanta". Funkcjonariusze przypomnieli również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci z ostrowskiej komendy od lat działają na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. Różnego rodzaju spotkania z seniorami, udzielanie im porad przez dzielnicowych podczas ich obchodu na stałe wpisane są w służbę mundurowych.

Wczoraj policjanci, uczestniczyli w spotkaniu z członkami Klubu Seniora „Złoty wiek".

Policjantka ostrowskiej komendy, poinformowała seniorów na jakie zagrożenia są najczęściej narażeni, jak ich unikać i w jaki sposób postępować, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Głównym tematem prelekcji były praktyczne aspekty przestrzegania zasad bezpieczeństwa, związane z różnego rodzaju oszustami. Policjantka wskazała metody działania przestępców oraz sposoby postępowania i reagowania w takich sytuacjach. St.post. Patrycja Lichtarowicz podkreśliła, że osoby starsze, samotne, czy też schorowane, narażone są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają one ofiarami nie tylko oszustw, ale także wyłudzeń i kradzieży.

Drugim punktem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Obecny na spotkaniu naczelnik Ruchu Drogowego podinsp. Witold Kolenda przedstawił prezentację multimedialną, która w sposób szczególny uświadamia uczestnikom ruchu drogowego jak ważne jest przestrzeganie przepisów i prawidłowe zachowanie na drodze, które wpływa na nasze bezpieczeństwo. Policjant pokazał również seniorom krótkie filmiki z wypadków drogowych. W ten sposób chciał dotrzeć do świadomości uczestników ruchu drogowego i pokazać im skutki nieodpowiedzialnych zachowań na drodze.

Przy okazji spotkania, policjanci ostrzegali seniorów także przed odbieraniem połączeń od nieznajomych, budzących podejrzenia numerów telefonów. Nieświadomych mogą one narazić na ogromne koszty finansowe. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji nigdy nie oddzwaniajmy.

Spotkania z grupą bezpośrednio narażoną na niebezpieczeństwo jest dla ostrowskich policjantów jednym z głównych priorytetów pracy profilaktycznej. Ciągle rosnąca świadomość społeczeństwa na zagrożenia jest w dużej mierze tego zasługą. Budujący jest fakt, że coraz więcej seniorów nie daje się oszukać i zgłasza sprawę na policję. Mimo ciągłej ewolucji metody „na wnuczka" przestępcom jest coraz trudniej oszukać swoją potencjalną ofiarę.

Każdy senior otrzymał materiały profilaktyczne informujące co robić, by nie stać się ofiarą oszustwa.

 

 

{galeria}zlotywiek16{/galeria}