Z seniorami o zagrożeniach - Profilaktyka - KPP Ostrów Wlkp

Profilaktyka

Z seniorami o zagrożeniach

dsc_5643_800x600Policjanci ostrowskiej komendy spotkali się wczoraj z seniorami, aby rozmawiać o zagrożeniach jakie czyhają na osoby starsze. W Uniwersytecie III Wieku zjawiło się ponad 100 osób. Policjanci zapoznali ich z postępowaniem przestępców działających metodą „na wnuczka" czy „na policjanta". Spotkanie odbyło się w ramach wielkopolskiego programu profilaktycznego „Bezpieczne życie seniora". Dla obu stron była to doskonała okazja do dyskusji i pytań.

Nadkom. Krzysztof Kula przeprowadził wczoraj prelekcję dla seniorów, dotyczącą oszustw „na wnuczka" i „na policjanta". Podczas spotkania opowiadał zebranym o przypadkach oszustw jakie występowały między innymi na terenie miasta i powiatu ostrowskiego. Zebrani nie kryli zainteresowania tematem. Wymienione przykłady wzbudziły wiele emocji i przywołały pytania.

Nadkom. Krzysztof Kula w trakcie spotkania, zaznaczył również, że policjanci nieustannie pracują nad wyeliminowaniem procederu fałszywych „wnuczków". Na potwierdzenie swoich słów przedstawił przykłady z Ostrowa Wielkopolskiego, kiedy to policjanci schwytali przestępców na gorącym uczynku.

Spotkania z grupą bezpośrednio narażoną na niebezpieczeństwo jest dla ostrowskim policjantów jednym z głównych priorytetów pracy profilaktycznej. Ciągle rosnąca świadomość społeczeństwa na zagrożenia jest w dużej mierze tego zasługą. Budujący jest fakt, że coraz więcej seniorów nie daje się oszukać i zgłasza sprawę na policję. Mimo ciągłej ewolucji metody „na wnuczka" przestępcom jest coraz trudniej oszukać swoją potencjalną ofiarę.

Przy okazji spotkania, policjant ostrzegł seniorów przed odbieraniem połączeń od nieznajomych, budzących podejrzenia numerów telefonów. Nieświadomych mogą one narazić na ogromne koszty finansowe. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji nigdy nie oddzwaniajmy. Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał niedawno komunikat w tej sprawie:

https://www.uke.gov.pl/prezes-uke-przypomina-uwazaj-na-polaczenia-z-numerow-afrykanskich-17394

 {galeria}z seniorami o zagrozeniach{/galeria}

Z up.opr. st.post. Patrycja Lichtarowicz