W trosce o lepszą widoczność - Profilaktyka - KPP Ostrów Wlkp

Profilaktyka

W trosce o lepszą widoczność

odblaski_800x600Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w ubiegłą środę spotkali się z młodzieżą z Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych w Ostrowie Wielkopolskim, by mówić o bezpieczeństwie na drodze. Funkcjonariusze przypomnieli, że podczas poruszania się po drodze konieczne jest przestrzeganie wszystkich znaków i sygnałów drogowych a przede wszystkim konieczna jest dobra widoczność uczestnika ruchu. Dlatego też warto stosować odblaskowe elementy ubioru: np. kamizelki odblaskowe lub opaski.

Celem spotkania było propagowanie poprawnego zachowania na drodze. Funkcjonariusze uświadomili, że bezpieczeństwo zależy od nas samych. Oświetlenie odbijające światło innych pojazdów poprawia widoczność, dzięki czemu w wielu sytuacjach można ochronić zdrowie i życie. Kierujący dzięki temu ma czas na zmniejszenie prędkości i odpowiednio wczesne zareagowanie na ewentualne niebezpieczeństwo. Pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki czy kurtyny powietrzne. Jedyną ochroną jest jego widoczność. Dlatego policjanci z ,,drogówki" podkreślili, że po zmierzchu warto nosić elementy odblaskowe, które ratują życie.

Zwrócili również uwagę na zapinanie pasów podczas jazdy samochodem, a także szczegółowo omówili zasady poprawnej jazdy skuterem oraz motorem. Zwracając uwagę na nadmierną prędkość, uświadomili, jak niebezpieczne jest nieodpowiednie poruszanie się po drogach.

Należy pamiętać, na drodze nie jesteśmy sami. Ważne jest, by na jezdni zachowywać się tak, by inni uczestnicy ruchu nie mieli wątpliwości co do naszych zamiarów. Zawsze wyraźnie należy sygnalizować decyzje, które muszą być podejmowane trafnie i zdecydowanie, bo od nich zależy życie i zdrowie.

Podczas spotkania, policjanci ostrowskiej drogówki rozdali młodzieży elementy odblaskowe.

 

{galeria}odblaskiWRD{/galeria}