Zbliża się początek nowego roku szkolnego - Profilaktyka - KPP Ostrów Wlkp

Profilaktyka

Zbliża się początek nowego roku szkolnego

policjantOd 1 września w początkowym okresie nauki po wakacjach, policjanci przeprowadzą pod placówkami wzmożone działania profilaktyczno - edukacyjne „Bezpieczna droga do szkoły". Zadaniem funkcjonariuszy będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym, a także propagowanie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego zachowania się na drodze.

Do wszystkich uczestników ruchu drogowego apelujemy o zachowanie na drodze szczególnej ostrożności. Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!

Początek roku szkolnego to jednocześnie początek policyjnej akcji „Bezpieczna droga do szkoły". Funkcjonariusze już obserwują okolice szkół, przyległą do nich infrastrukturę drogową, pobliskie przejścia dla pieszych.

Także policjanci będą odwiedzać szkoły spotykając się głównie z najmłodszymi, przekazując im najistotniejsze informacje z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas takich prelekcji uczniowie dowiadują się dlaczego warto stosować elementy odblaskowe, jakie podstawowe wyposażenie powinien posiadać każdy rower, jak bezpiecznie podróżować w samochodzie. Policjanci omawiają również zasady bezpiecznego poruszania się i przechodzenia przez ulicę.

Oto kilka najważniejszych rad przekazywanych przez policjantów:

- przez jezdnie należy przechodzić w miejscach oznaczonych pasami lub sygnalizacją świetlną,

- zawsze przechodź na zielonym świetle,

- jeśli nie ma chodnika idź poboczem lewej strony jezdni,

- jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej ustaw się przy krawędzi chodnika, zobacz czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewni się czy z lewej strony jezdni nie nadjeżdża samochód. Dopiero wtedy możesz przejść przez jezdnię,

- nigdy nie przebiegaj przez jezdnię, nawet na oznakowanym przejściu,

- nie przechodź przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,

- noś elementy odblaskowe na plecakach lub swoim ubraniu,

- nie wychodź na jezdnię zza samochodu.

Opr.

sierż. Małgorzata Łusiak