Zachowaj czujność na drodze - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Zachowaj czujność na drodze

drogaPolskie drogi codziennie przemierzają tysiące samochodów. Również tysiące zwierząt przemierza nasze drogi i robi to najczęściej w momentach nieoczekiwanych, a zwłaszcza w nocy. Policja apeluje do kierujących o zachowywanie podczas jazdy szczególnej uwagi na zwierzęta, nie tylko te dzikie, ale również domowe.

Kolizje pojazdów ze zwierzętami, to częste zdarzenia, w szczególności w rejonach lasów, czy terenów niezasiedlonych. Do zdarzeń takich dochodzi przez całą dobę, jednakże częściej zdarza się to w godzinach nocnych, kiedy ośmielone ciemnością, dzikie zwierzęta przemieszczając się muszą przekroczyć jezdnię. Nie każde z nich umknie, widząc światła samochodowych reflektorów. Trudniej drogę opuści na pewno zwierzę większe, mniej zwinne, inne natomiast mogą zostać oślepione, bądź zdezorientowane mocną wiązką światła i pozostaną również na drodze. Jesienią i zimą zwierzęta takie zazwyczaj wcześniej wychodzą na drogi.

Do podobnych sytuacji może dojść również na terenach zamieszkanych, gdzie na drodze pojawiają się zwierzęta domowe. Jednymi z najczęściej pojawiających się zwierząt na terenach wsi i większych miejscowości są psy i koty. Nie pilnowane zwierzęta chodząc własnymi drogami, „włączają się do ruchu" nie tylko przechodząc przez jezdnię, ale nawet na niej leżąc.

Trudno podać najlepsze rozwiązanie, jak uniknąć takich sytuacji, są one bowiem zazwyczaj niespodziewane, można jednak zmniejszać ryzyko znalezienia się w takiej sytuacji. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej, dostosowanej do warunków drogowych i widoczności na drodze. Wjeżdżając do lasu zdejmijmy nogę z pedału gazu, w szczególności jeśli już zapada zmrok, bądź jest noc. Prawdopodobieństwo wejścia zwierzęcia na drogę o tej porze będzie na pewno większe. Zwracajmy zawsze uwagę na znaki ostrzegające o zwierzętach leśnych, nie bez powodu stawia się je w określonych miejscach.

Podobne zasady należy zachować na terenie zabudowanym. Tu tym bardziej jazda z nadmierną prędkością nie jest wskazana, ale dodatkowo należy stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników dróg a nawet właścicieli posesji. Często w takim obszarze można spotkać nie tylko samodzielnie wędrujące zwierzęta ale również właścicieli spacerujących ze swoimi pupilami bez smyczy, bądź beztrosko pootwierane bramy wjazdowe do posesji, na terenie których biegają zwierzęta. Nietrudno tu o sytuację, kiedy któreś z nich niespodziewanie wybiegnie pod koła pędzącego pojazdu.

Szczególną uwagę powinni zachować kierujący jednośladami. W przypadku kolizji z nawet małym zwierzęciem lub gwałtownego hamowania i karkołomnego wymijania zwierzęcia na drodze może dojść do tragicznego w skutkach wypadku. Pamiętajmy, że motocyklista, to niechroniony użytkownik ruchu drogowego, tzn. ten, którego nie chroni karoseria samochodu, przez co narażony jest na cięższe obrażenia, niż podróżujący pojazdami.

Apelujemy również do właścicieli zwierząt i właścicieli posesji o sprawowanie należytej opieki nad swoimi pupilami. Właściciele zwierząt są do tego zobowiązani, a brak takiej opieki stanowi wykroczenie, za które można otrzymać mandat karny.