Wyjeżdżasz na urlop? - zabezpiecz swoje mienie - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Wyjeżdżasz na urlop? - zabezpiecz swoje mienie

logo_policja_ostrow_wlkpO czym warto pamiętać, wybierając się na urlop-funkcjonariusze apelują o zachowaniu ostrożności w czasie podróży i zabezpieczaniu mieszkania podczas naszej nieobecności. Apelujemy do mieszkańców naszego powiatu - bądźcie czujnymi sąsiadami- i zwracajcie uwagę na to co dzieje się w waszym otoczeniu.

Ostrowscy policjanci w ostatnim czasie zostali zawiadomieni o dwóch kradzieżach z włamaniem do mieszkań w powiecie ostrowskim.

Sąsiedzie - jeśli słyszysz podejrzany hałas czy widzisz podejrzane osoby - reaguj - zadzwoń na numer alarmowy Policji i powiadom nas o tym. O każdej porze roku warto pomyśleć o właściwym zabezpieczaniu naszej własności.

W jaki sposób można zabezpieczyć się przed włamaniami? Zabezpieczenie naszego domu czy mieszkania to wielopoziomowe działanie - począwszy od zabezpieczeń mechanicznych (dobre drzwi, zamki atestowane i bezpieczne okna), poprzez sprawdzanie czy nie ułatwiamy złodziejowi wejścia zostawiając np. uchylone okno, aż do czujności sąsiadów nawzajem o swoje mienie.

Używajmy, wyjeżdżając nawet na krótko, żaluzji antywłamaniowych lub alarmów, jeśli je posiadamy. Jeśli nam to nie wystarczy udajmy się do firmy zajmującej się ochroną mienia i wynajmijmy ochronę naszego domu na okres naszej nieobecności. Koszty będą na pewno niewspółmiernie niższe, niż ewentualne straty spowodowane włamaniem.

Uważny sąsiad to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed złodziejami - również sami nie bądźmy bierni, jeżeli zauważymy niepokojącą sytuację trzeba powiadomić o swoich spostrzeżeniach najbliższą jednostkę Policji pod nr 997.

Co najczęściej pada łupem włamywaczy? Najczęściej łupem włamywaczy padają gotówka i biżuteria, ale również sprzęt elektroniczny, RTV i AGD. Wszystkie cenne przedmioty, które można spieniężyć. Dlatego najlepiej nie przechowywać dużej gotówki w domu - jeśli już to w niestandardowych miejscach, które złodziejowi trudno będzie znaleźć. Cenne przedmioty warto oznakować w sobie tylko znanym miejscu (może do tego służyć pisak permanentny lub pisak widoczny w promieniach UV). Drogocenne przedmioty ( np. biżuteria, zegarki) warto sfotografować.

Jak postępować, gdy zauważymy, że do naszego domu bądź mieszkania ktoś się włamał? Należy natychmiast powiadomić Policję, nie powinno się niczego sprzątać ani ruszać przed przyjazdem grupy dochodzeniowej wraz z technikiem policyjnym.