Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas silnych wiatrów? - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas silnych wiatrów?

drzwi_112Ostrowscy policjanci interweniowali w kilku przypadkach, w wyniku których oderwane konary drzew czy przewrócone znaki drogowe spowodowały zniszczenia zaparkowanych tuż obok pojazdów. W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jakie panują za naszymi oknami - policjanci radzą jak w takiej sytuacji zadbać o własne bezpieczeństwo.


Silne wiatry mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Ostrowscy policjanci, wczoraj wieczorem interweniowali aż cztery razy.

Tylko między godziną 18:55 a 19:00, mundurowi zostali poinformowani o trzech różnych zdarzeniach, w wyniku których silne porywy wiatru doprowadziły do wyrwania konarów drzew, a w efekcie do spowodowania szkód w zaparkowanych obok pojazdach.

Około godziny 20:30, mundurowi otrzymali także zgłoszenie o przewróconych pionowych znakach drogowych. Okazało się, że w wyniku tego zdarzenia uszkodzona została karoseria zaparkowanego obok opla.

Policjanci radzą, żeby na bieżąco kontrolować prognozy pogody, a co za tym idzie unikać przebywania na otwartej przestrzeni w razie występowania silnych i porywistych wiatrów. Starajmy się nie wychodzić z mieszkań, w razie konieczności - szukać schronienia w budynkach.

Podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych nie zapominajmy także zamykać okien w swoich domach lub mieszkaniach. Upewnijmy się kilka razy czy zrobiliśmy to prawidłowo - w razie potrzeby odpowiednio je zabezpieczmy.

Z tarasu, balkonu czy ogródka powinniśmy usunąć wszelkie przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr. Musimy być także przygotowani na to, że wiatr może zerwać linie wysokiego napięcia - dlatego zabezpieczmy się w latarki i świeczki. Na dłuższy czas przydać się może także radio... oczywiście na baterie.

Jeżeli jednak znajdziemy się w sytuacji, w której znajdujemy się na otwartej przestrzeni - pamiętajmy aby nie szukać schronienia pod drzewami, trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi czy rusztowaniami. Nie parkujmy także w tych miejscach pojazdów - jak pokazały wczorajsze przypadki, może się to skończyć różnego rodzaju uszkodzeniami.

Nie zapominajmy też o zwierzętach, które trzymamy na dworze. Zapewnimy im dobre warunki i bezpieczeństwo. Zwierzęta powinny ten czas spędzić w odpowiednio przygotowanych dla nich pomieszczeniach.

W razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa prosimy o natychmiastowy kontakt z Policją pod numerem 997 lub 112.

Opr. st. post. Patrycja Lichtarowicz