(Nie)bezpieczni rowerzyści - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

(Nie)bezpieczni rowerzyści

pol117Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego rozpoczynają sezon rowerowy. Słoneczna pogoda sprzyja rowerowym wycieczkom. Niestety nie każdy cyklista stosuje się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ostrowscy policjanci radzą, jak uniknąć kłopotów.

Majowa pogoda przemawia za tym, żeby wspólnie z rodziną wyruszyć na rowerową wycieczkę. To czas, kiedy większość z nas rzuca w kąt kluczyki od samochodu i przesiada się na ukochany jednoślad.

Niestety, nie każdy cyklista stosuje się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W związku z rosnącą ilością rowerzystów na drogach Ostrowa Wielkopolskiego - policjanci radzą jak się prawidłowo zachować, żeby uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Najważniejsze jest prawidłowe wyposażenie pojazdu. Obowiązkowo, z przodu roweru musi być zamontowane światło barwy białej natomiast z tyłu - czerwonej. Jednoślad musi być też wyposażony w sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym tonie oraz co najmniej jeden sprawny hamulec.

Rowerzysto! Jeżeli Twój rower nie posiada chociaż jednego z wymienionych elementów - nie powinieneś poruszać się po drodze. W razie policyjnej kontroli możesz się narazić na mandat karny od 50 - 200 złotych!

Drodzy rodzice, to na Was leży obowiązek zadbania o bezpieczeństwo dzieci. Jeżeli decydujemy się na podróż z naszymi pociechami - pamiętajmy o prawidłowym zamontowaniu fotelika na rowerze. Upewnijmy się też, że dziecko jest zapięte w pasy prawidłowo. Na drodze zachowajmy też większą czujność, pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania.

Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa podczas rowerowych wycieczek, policjanci zalecają używać kasku i ochraniaczy. W wielu nieprzewidzianych sytuacjach może to uratować nam życie.

Nie zapominajmy także o kamizelkach odblaskowych. Choć nie jest to obowiązkowe wyposażenie cyklisty - niewątpliwie zwiększy nasze bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy tez, że elementy odblaskowe są obowiązkowym wyposażeniem podczas poruszania się poza terenem zabudowanym po zmroku. Niestosowanie się do tego przepisu może zakończyć się mandatem karnym.

Najczęstszą przyczyną kontroli rowerzystów na drodze jest ich stan trzeźwości. Ostrowscy policjanci, mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego prowadzą częste kontrole stanu trzeźwości kierowców. Tylko od początku tego roku - do końca kwietnia, policjanci ujawnili 123 rowerzystów na „podwójnym gazie". Należy pamiętać, że kierując pod wpływem alkoholu narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie ale też innych będących w pobliżu ludzi. Swoim zachowaniem narażamy się na odpowiedzialność za wykroczenie z art. 87 § 1a lub 87 § 2 Kodeksu Wykroczeń.

Kolejnym, częstym wykroczeniem popełnianym przez rowerzystów na ostrowskich drogach jest przejeżdżanie rowerem wzdłuż przejścia dla pieszych. Policjanci ostrowskiej drogówki apelują, aby zwracać uwagę na obowiązujące w danym miejscu oznakowanie na drodze. Za przejazd po przejściu dla pieszych rowerzysta może otrzymać mandat karny w wysokości 100 złotych.

Apelujemy również do wszystkich miłośników jednośladów, aby podczas wykonywania manewrów na drodze - odpowiednio wcześniej je sygnalizować. Niejednokrotnie, poprzez złe sygnalizowanie zamiaru włączenia się do ruchu lub zupełny jego brak, cykliści stwarzają ogromne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że za nieprawidłowe włączenie się do ruchu, w zależności od sytuacji może grozić mandat karny w wysokości nawet do 300 złotych.

Korzystajmy z wyznaczonych ścieżek rowerowych i pamiętajmy, że nie jesteśmy na drodze sami. Wzajemny szacunek i zrozumienie może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom na drodze.


Opr. st. post. Patrycja Lichtarowicz